close
تبلیغات در اینترنت
سازه های فولادی
دنبال کردن مطالب از طریق فید RSS دنبال کردن مطالب از طریق تویتر

تبلیغات

اطلاعات کاربری


عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

موضوعات

پیوند ها

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

آخرین ارسال های انجمن


معرفی و بررسی سیستم های شکل پذیر (المان های اصطکاکی) در سازه های فلزی

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 21

نویسندگان :
وحید فهیم پور، دانشجوی کارشناسی ارشد سازه دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت ایران
رضا عباس نیا ، دانشیار دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت ایران

چکیده :
یکی از عناصر تأمین کننده مقاومت جانبی سازه ها در قاب های مهاربندی شده ، مهاربند های هم محور می باشد که در مقایسه با قاب های خمشی به دلیل سهولت اجرا و قیمت تمام شده کمتر مورد توجه بیشتری قرار گرفته اند. ولی این مهاربند ها از شکل پذیری مناسبی برخوردار نیستند به همین دلیل محققان در فکر راه حلی برای این مشکل و برطرف نمودن این ضعف ، ایده های مختلفی را مطرح ساخته اند و روش های مختلفی ابداع و گسترش یافت. از جمله روش هایی که جهت افزایش میزان جذب انرژی در بادبند های هم گرا مورد استفاده قرار گرفته ، استفاده از المان های اصطکاکی ،  استفاده از غلاف و استفاده از فیوز ها می باشد. در این مقاله المان های اصطکاکی معرفی و بررسی می گردد.

نظرات ()

بهسازي لرزه اي زيرسازه پل توسط مهاربند تسليم شونده بدون كمانش

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 2 نفر مجموع امتیاز : 7

نویسندگان مقاله :
پدرام محمودي، كارشناسي ارشد مهندسي عمران - سازه، دانشگاه فردوسي مشهد
حسن حاجي كاظمي ، استاد دانشكده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد،گروه مهندسي عمران

چکیده :
از عواملي كه موجب تخريب پل ها مي شود، وقوع زلزله، باد، فرسايش و خستگي اعضاء پل مي باشد. اين عوامل باعث ايجاد صدمات جبران ناپذيري در سازه پل مي شود بطوري كه با ترميم و مقاوم سازي پل ها مي توان خسارات ايجاد شده در سازه پل ناشي از اين عوامل را كنترل نمود. در اين مقاله با استفاده از تكنولوژي مهاربند هاي تسليم شونده بدون كمانش قرار است تا زير سازه پل بهسازي شود. اين نوع مهاربند مي تواند در برابر هر نوع مد كمانشي مقاومت كند و به حد جاري شدن برسد . طبق نتايج آزمايشگاهي، اين نوع مهاربند توانايي جذب انرژي بالايي داشته و مي تواند خسارات وارده ناشي از بارهاي لرزه اي به سازه پل را كاهش دهد. بدين منظور با انتخاب مدل يك پل نمونه، ابتدا با انجام تحليل هاي استاتيكي و ديناميكي سازه پل مورد ا رزيابي قرار مي گيرد. سپس با مدلسازي مهاربند بدون كمانش، بهسازي پل مذكور با اين نوع مهاربند انجام مي شود و نتايج كمي و كيفي آن مورد بررسي قرار مي گير د. در ادامه پل مورد نظر توسط مهاربند معمولي ضربدري بهسازي مي شود و با انجام تحليل هاي لازم، نتايج حاصل از بهسازي با مهاربند بدون كمانش، با نتايج حاصل از بهسازي با مهاربند معمولي مورد ارزيابي و مقايسه قرار مي گيرد. مدلسازي پل نمونه و مهاربند بدون كمانش و نيز انجام تحليل هاي استاتيكي و ديناميكي بر روي مد لها در محيط نرم افزا ر Sap 2000 Nonlinear انجام مي شود. با مقايسه نتايج حاصل از آناليز سه مدل پل مذكور عملكرد مطلوب سيستم مهاربند تسليم شونده بدون كمانش در بهسازي سازه پل نمايان مي شود.

نظرات ()

بررسی اندرکنش دیوار برشی بتن آرمه و مهاربند فولادی

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 21

عنوان مقاله :
بررسی اندرکنش دیوار برشی بتن آرمه و مهاربند فولادی در سیستم های قاب خمشی فولادی میان مرتبه

نویسندگان :
علی خیرالدین ، استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان
حامد اسمعیلی ، دانشجوی کارشناسی ارشد سازه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان

چکیده :
یکی از روش ها در تقویت ساختمان های میان مرتبه استفاده از سیستم های دوگانه قاب خمشی همراه با سیستم باربر جانبی دیگر مانند قاب های مهاربندی شده فولادی یا دیوار برشی بتن آرمه است. انتخاب دیوار برشی و یا مهاربندی فولادی در سازه های دارای قاب خمشی فولادی یکی از موضوعات مهم در این رابطه است. بنابراین بررسی رفتار این گونه سازه ها و شناخت اثر هر کدام از این دو سیستم فوق در ترکیب با سیستم قاب خمشی ضروری به نظر می رسد. در این مقاله سعی می شود تا تأثیر دیوار برشی و مهاربندی های فولادی در رفتار سازه و اندرکنش سیستم های دوگانه مورد نظر با آنالیز یک سازه 20 طبقه با سیستم قاب خمشی فولادی توسط نرم افزار Etabs بررسی گردد. نتایج نشان می دهد که دیوار برشی دارای سختی جانبی بیشتری نسبت به سیستم مهاربندی ضربدری بوده و به لحاظ اجرایی ابعاد حاصله برای مشخصات هندسی این سیستم نسبت به سیستم های دارای مهاربندی منطقی تر است. همچنین مشخص می شود که برای کنترل تغییرشکل جانبی سازه ، افزایش سطح مقطع مهاربند ها تا حد محدودی موثر است ، در حالیکه افزایش تعداد دهانه های مهاربندی شده در این مورد بسیار مؤثرتر خواهد بود.

نظرات ()

اثر توزیع تنش ورق در میدان پس کمانش بر نیروهای برشی

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 4

عنوان مقاله :
اثر توزیع تنش ورق در میدان پس کمانش بر نیروهای برشی و اندرکنش ورق در دیوارهای برشی فولادی

نویسندگان :
سعید صبوری ، دانشیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
سید رامین اسعد سجادی ، پژوهشگر فوق دکتری عمران سازه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

چکیده :
دیوار های برشی فولادی سیستم های مقاوم در برابر بارهای جانبی می باشند. این دیوارها به دو صورت بدون سخت کننده و با سخت کننده به کار می روند. جهت تعیین نیرو و تغییر مکان برشی تسلیم شدن ورق و همچنین تنش های اندرکنشی ایجاد شده از ورق بر روی قاب لازم است تا توزیع تنش ورق در میدان پس کمانش بررسی شود. در این تحقیق با استفاده از دو نمونه آزمایشگاهی دیوار برشی فولادی بدون سخت کننده و با سخت کننده توزیع تنش در ورق بررسی شده است. نتایج نشان می دهند که برای تعیین نیروی برشی و تغییر مکان تسلیم شدن ورق ، تنش اصلی سوم ورق در میدان پس کمانش باید برابر تنش برشی کمانشی ورق و برای تعیین تنش های اندرکنشی ورق بر روی قاب ،تنش اصلی سوم ورق در میدان پس کمانش برابر نصف تنش برشی کمانشی ورق در نظر گرفته می شود.

نظرات ()

رابطه ضریب افزایش بار دینامیکی در تحلیل واژگونی (خرابی) پیشرونده سازه های فولادی

امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 7 نفر مجموع امتیاز : 15

نویسندگان :
آرش نجی ، دانشجوی دکتری سازه دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد
فریدون ایرانی ، استاد گروه عمران دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده :
واژگونی (خرابی) پیشرونده پدیده ای است که در آن یک خسارت جزئی یا شکست موضعی باعث خرابی کل سازه یا قسمت زیادی از آن می شود. برای بررسی خرابی پیشرونده سازه ها سه روش تحلیل استاتیکی خطی ، استاتیکی غیرخطی و دینامیکی غیر خطی توسط دستورالعمل های طراحی در نظر گرقته شده است. در این دستورالعمل ها در صورت انجام تحلیل استاتیکی باید بارثقلی وارد بر دهانه شامل ستون حذف شده را در عدد ثابت 2 ضرب نمود. به عبارت دیگر برای اینکه پاسخ سازه در تحلیل دینامیکی غیرخطی با پاسخ سازه در تحلیل های استاتیکی برابر باشد، این ضریب بار اعمال می شود. استفاده از ضریب بار ثابت تنها در صورتی صحیح است که سازه دارای رفتار ارتجاعی باشد. با توجه به طراحی بهینه سازه ها ، فرض رفتار ارتجاعی پس از حذف یکی از ستون ها بسیار محافظه کارانه است. به همین دلیل ارائه یک رابطه برای ضریب بار دینامیکی که رفتار غیرارتجاعی سازه را در نظر بگیرد ضرورت دارد. در این مقاله با استفاده از منحنی بار - تغییر مکان و منحنی ظرفیت یک تیر فولادی دو سر گیردار ، رابطه های صریح برای ضریب افزایش بار دینامیکی بر حسب شکل پذیری سازه برای دو رفتار ارتجاعی - خمیری کامل و رفتار ارتجاعی - خمیری با اثر کابلی ارائه شده است. 

نظرات ()

تحلیل استاتیکی غیرخطی مودال با یک بار اجرا برای ارزیابی لرزه ای قاب

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 4

عنوان مقاله :
تحلیل استاتیکی غیرخطی مودال با یک بار اجرا برای ارزیابی لرزه ای قاب های خمشی فولادی

نویسندگان :
کاظم شاکری ،دانشجوی دکتری سازه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران
محسنعلی شایانفر ، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران

چکیده :
با توسعه کاریرد تحلیل پوش آور در سال های اخیر روش های پوش آور پیشرفته متعددی برای لحاظ کردن اثر مودهای بالاتر و همچنین اثر تغییر مشخصات مودال سازه در طول تحلیل ناشی از تسلیم اعضاء پیشنهاد شده است. روش های پیشنهادی عموماً برای لحاظ کردن اثرات مودهای بالاتر از چندین تحلیل پوش آور با الگوهای بارهای متناسب با اشکال مودی سازه استفاده می نماید و نتایج حاصل از این تحلیل ها با یکدیگر ترکیب می شوند (به صورت چند بار اجرا). از آنجایی که در ناحیه غیرخطی مودهای مختلف یک سازه را نمی توان مستقل از یکدیگر فرض کرد، لذا تجزیه یک سازه چند درجه آزادی به چند سازه یک درجه آزادی در ناحیه غیرخطی از لحاظ تئوریک با مشکلاتی روبرو است. روش های تحلیل پوش آور مودال با چند بار اجرا نمی توانند اثرات اندرکنش بین مودها در ناحیه غیرخطی را لحاظ نمایند. به همین منظور برخی از محققین روش های مودال با یک بار اجرا را پیشنهاد داده اند که در آنها الگوهای بار متناسب با مودهای مختلف با یکدیگر ترکیب شده و به صورت یک الگوی بار واحد بر سازه اعمال می شوند (به صورت یک بار اجرا). در این مقاله به منظور بهبود و افزایش دقت روش های تحلیل پوش آور با یک بار اجرا ، یک روش جدید تحلیل پوش آور مودال با یک بار اجرا با الگوی بار به هنگام شونده ارائه شده است. روش پیشنهادی بر روی یک نمونه سازه 9 طبقه فولادی تحت اثر زلزله کوبه به کار گرفته شده و مشاهده شده است که روش مذکور با دقت مناسبی می تواند پاسخ های حاصل از تحلیل دینامیکی غیرخطی را تقریب بزند.  

نظرات ()

تحلیل غیر خطی قاب های فضائی با اتصالات نیمه گیردار

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان :
رضا عباس نیا ، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت
عبدالله جاویدی ، دانشجوی کارشناسی ارشد سازه دانشگاه علم و صنعت ایران

چکیده :
هنگامی که تغییرشکل های سازه زیاد است ، هندسه و سختی سازه با افرایش بار تغییر کرده و جهت پیش بینی رفتار دقیق سازه نیاز به تحلیل غیرخطی می باشد. یکی از مهم ترین روش های تحلیل غیر خطی هندسی قاب ها روش پایداری می باشد ...

نظرات ()

پایش سلامت سازه ای و تشخیص آسیب پل فولادی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
پایش سلامت سازه ای و تشخیص آسیب پل فولادی بر اساس اطلاعات مودال از طریق الگوریتم رقابت استعماری

نویسندگان :
فریدون امینی ، استاد دانشگاه مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت
میرحمید حسینی ، دانشجوی دکتری زلزله دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت

چکیده :
این مطالعه به معرفی یک روش برای تشخیص موقعیت و محاسبه مقدار خرابی در سازه ها بر اساس فرکانس های طبیعی و شکل های مدی سازه آسیب دیده با بهره گیری از یک الگوی بهینه سازی می پردازد ...

نظرات ()

مدل سازی تحلیلی به منظور ارزیابی آسیب پذیری پل

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

عنوان مقاله :
مدل سازی تحلیلی به منظور ارزیابی آسیب پذیری پل های مرکب فولادی – بتنی با مطالعه موردی

نویسندگان :
علیرضا قاری قرآن ، دکتری مهندسی عمران سازه دانشگاه اصفهان گروه حمل و نقل ریلی
فرهاد دانشجو ، استاد مهندسی عمران سازه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس
رضا اکبری ، استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات اصفهان

چکیده :
آسیب پذیری لرزه ای پل نمونه تیر دال با تیرهای فولادی و عرشه بتنی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. طی این تحقیق ابتدا برنامه بازرسی دقیقی از کلیه اعضا و اجزای عادی و بحرانی این پل صورت گرفته و نواقص موجود مشخص شدند ...

نظرات ()

تحلیل کشسان مرتبه دوم و پایداری قاب های فولادی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
تحلیل کشسان مرتبه دوم و پایداری قاب های فولادی دو بعدی با پیوند های نیمه سخت

نویسندگان :
محمد رضائی پژند ، استاد گروه عمران دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد
محسن بمبائی چی ، دانشجوی دکتری سازه دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده :
پیوند تیرها به ستون ها در قاب های فولادی ، ساده و یا سخت پنداشته می شود . استفاده از الگوی پیوند سخت یا ساده ، هر چند گام های تحلیل و طراحی را آسان می کند، ولی رفتار واقعی سازه را به دست نمی دهد ...


نظرات ()

مقایسه روش های تحلیل استاتیکی غیرخطی بارافزون و دینامیکی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
مقایسه روش های تحلیل استاتیکی غیرخطی بارافزون و دینامیکی غیرخطی فزاینده در قاب های خمشی فولادی

نویسندگان :
صادق دردائی جوقان ، دانشجوی دوره دکتری سازه دانشگاه تربیت مدرس
حامد بدری ، کارشناس ارشد مهندسی زلزله دانشگاه تربیت مدرس
فرهاد بدری ، استاد گروه سازه دانشگاه تربیت مدرس

چکیده :
در این مقاله ضمن مقایسه روش های تحلیل استاتیکی غیرخطی بارافزون SPO و دینامیکی غیرخطی فزاینده IDA در تعیین ظرفیت قاب های خمشی ویژه فولادی ، میزان تخمین انرژی مستهلک شده در هر روش بررسی می گردد ...نظرات ()

ارزیابی رفتار قاب های فولادی در برابر بارهای انفجاری

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

نویسندگان :
احسان محتشمی ، دانشجوی دکتری سازه دانشگاه فردوسی مشهد
سینا سینایی ، کارشناس ارشد سازه دانشگاه فردوسی مشهد
احمد شوشتری ، استادیار گروه عمران دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده :
در این مقاله رفتار سازه های فولادی در اثر وقوع انفجار در نزدیکی انها بررسی می شود. بدین منظور یک قاب خمشی فولادی سه طبقه با 9 ترکیب از ابعاد تیر و ستون ، تحت اثر بارگذاری انفجاری و به صورت سه بعدی به کمک نرم افزار Abaqus تحلیل می شود ...

نظرات ()

تأثیر ابعاد قاب بر ضریب رفتار قاب های خمشی متوسط فولادی

امتیاز : نتیجه : 2 امتیاز توسط 2 نفر مجموع امتیاز : 7

نویسندگان :
سیداکبر خلیفه لو ، مربی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
سعید صبوری ، دانشیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
سیدحسام مدنی ،دانشجوی دکتری سازه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

چکیده :
محدوده بسیار گسترده ای از ساختمان های با راتفاع کوتاه و متوسط در ایران تحت سیستم قاب خمشی متوسط طراحی می شوند. نکته حایز اهمیت در این میان یکسان نبودن ابعاد زمین های موجود و وجود محدودیت های معماری اثر گذار بر رویه طراحی می باشد ...

نظرات ()

تحلیل حساسیت خرابی پیشرونده قاب های خمشی فولادی

امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 1

نویسندگان :
آرش نجی ، دانشجوی دکتری سازه دانشگاه فردوسی مشهد
فریدون ایرانی ، استاد گروه عمران دانشکده مهندسی عمران دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده :
خرابی پیشرونده پدیده ای است که در آن یک خسارت جزئی یا شکست موضعی ناشی از بارهای غیرعادی باعث خرابی کل سازه یا قسمت زیادی از آن می شود. بارهای غیرعادی بارهایی هستند که در طراحی سازه ها به طور معمول در نظر گرفته نمی شوند ...

نظرات ()

تحلیل اثر بازشوی مدور در مقاومت برشی تیرورق های فولادی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان :
فرزاد شهابیان ، دانشیار گروه عمران دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد
سلیمان قهستانی ، فارغ التحصیل کاشناسی ارشد سازه دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده :
برای بالا بردن مقاومت خمشی تیرورق ها ، تمایل به انتخاب جان با ارتفاع زیاد می باشد. برای کاهش وزن ، ضخامت جان تیرورق ها را کم در نظر می گیرند. از این رو قبل از فرا رسیدن مقاومت خمشی ، صفحه جان تیرورق تحت تأثیر نیروهای برشی دچار کمانش یا تسلیم می شود ...


نظرات ()

رابطه ای برای محاسبه سختی اتصالات خورجینی در راستای قائم

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان مقاله :
صادق گریوانی ، کارشناس ارشد سازه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تربیت مدرس تهران
علی اکبر آقا کوچک ، استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تربیت مدرس تهران

چکیده :
اتصالات خورجینی یکی از متداول ترین اتصالات تیر به ستون در سازه های ساختمانی فولادی موجود در ایران می باشد که در این اتصال ، تیرها در محل اتصال قطع نشده و به صورت یکسره در کنار ستون ها ادامه می یابند ...


نظرات ()

مطالعه تحلیلی نحوه انتقال برش در ناحیه اتصال

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

عنوان مقاله :
مطالعه تحلیلی نحوه انتقال برش در ناحیه اتصال تیر به ستون در قاب های خمشی فولادی برشی

نویسندگان :
مهبان ارغوانی ، کارشناس ارشد سازه - زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
مسعود خزائی پول ، کارشناس ارشد سازه - زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
منصور ضیائی فر ، دانشیار سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

چکیده :
در این تحقیق به کمک روش المان محدود ، به بررسی نحوه انتقال برش از تیر به ستون در قاب های خمشی فولادی ، پرداخته شده است. نمونه هایی از اتصال جوشی تیر به ستون با جزئیات بندی های متفاوت ، به صورت المان محدود ...

نظرات ()

مطالعه آزمایشگاهی رفتار چرخه ای اتصالات خورجینی متداول و معیارهای پذیرش آنها

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
مطالعه آزمایشگاهی رفتار چرخه ای اتصالات خورجینی متداول و معیارهای پذیرش آنها

نویسندگان :
حمیدرضا امیری هرمزکی ، دانشجوی دکتری سازه دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس
علی اکبر آقاکوچک ، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس

چکیده :
در این مقاله که در راستای شناخت رفتار اتصال خورجینی تحت اثر بارهای چرخه ای است ، از آزمایش بر روی شش نمونه متفاوت اتصال خورجینی بهره گرفته می شود ...

نظرات ()

مقایسه معیارهای موجود برای تجمع خسارت خستگی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
مقایسه معیارهای موجود برای تجمع خسارت خستگی فراسیکل پایین در اتصال فولادی با ورق های پوششی

نویسندگان :
بهروز بدر خانی آجائی ، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران
مهدی قاسمیه ، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران

چکیده :
خستگی فراسیکل پائین ، رایج ترین خالت خرابی در اتصالات تیر به ستون فولادی ساخته شده بعد از زلزله نورتریج است. در این مقاله سه معیار تجمع خسارت از نظر قابلیت تشخیص ترک خوردگی ناشی از خستگی فراسیکل پایین در یک اتصال با ورق های پوششی ، مقایسه شده اند ...

نظرات ()

مطالعه تجربی و مدلسازی اتصالات خمشی فولادی با صفحات کناری

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
مطالعه تجربی و مدلسازی اتصالات خمشی فولادی با صفحات کناری و ارائه هندسه جدید جهت بهبود رفتار اتصال

نویسندگان :
مرتضی نقی پور ، دانشیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی بابل
مهدی قائد رحمت ، مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد درود

چکیده :
زلزله نورتریج در سال 1994 نقطه عطفی در طراحی اتصالات خمشی تیر به ستون می باشد که سبب آشکار شدن ضعف های عمده اتصالات خمشی رایج آن زمان گردید ...

نظرات ()

بکارگیری نویز سفید در بررسی و مقایسه خواص دینامیکی تیرها

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بکارگیری نویز سفید در بررسی و مقایسه خواص دینامیکی تیرهای دو سر ساده معمولی و لانه زنبوری

نویسندگان :
محمدعلی لطف اللهی یقین ، دانشیار دانشکده عمران دانشگاه تبریز
حمید احمدی ، دانشجوی دکتری دانشکده عمران دانشگاه تبریز

چکیده :
در مقاله حاضر ، خصوصیات دینامیکی تیرهای با پروفیل معمولی و لانه زنبوری بررسی و مورد مقایسه قرار گرفته اند. مطالعه در دو حالت مجزا ، با مهار جانبی کامل و ناقص انجام شده است ...

نظرات ()

بررسی خرابی پیش رونده در سازه های فولادی با قاب خمشی

امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 6 نفر مجموع امتیاز : 6

نویسندگان :
عبدالرحیم جلالی ، استادیار گروه عمران دانشگاه تبریز
علی حدیدی ، استادیار گروه عمران دانشگاه تبریز
یاشار یثربی نیا ، استادیار گروه عمران دانشگاه تبریز

چکیده :
سازه های فولادی با سیستم قاب خمشی جزء سازه هایی هستند که در مناطق لرزه خیز کاربرد زیادی دارند. برای طراحی این نوع سازه ها در برابر نیروهای لرزه ای آئین نامه ها ضوابط متعددی را پیشنهاد می کنند ولی در این نوع آیین نامه ها اشاره ای به طراحی این سازه ها در برابر بارهای غیرعادی مانند اثرات ناشی از ضربه اتومبیل ، هواپیما ، انفجار بمب و مسائلی نظیر اینها نشده است. بنابراین با توجه به کاربرد زیاد این نوع سازه ها نیاز به بررسی آنها در برابر خرابی پیش رونده ضروری به نظر می رسد. این مقاله به بررسی رفتار سازه های فولادی با قاب خمشی در برابر خرابی پیشرونده کی پردازد. این سازه ها مطابق ضوابط لرزه ای آیین نامه UBC94 تحلیل و سپس بر اساس آیین نامه فولاد UBC97-ASD طراحی شده اند. مدلهای مورد استفاده دارای 3 ، 5 ، 8 و 15 طبقه بوده که به طور سه بعدی و با در نظر گرفتن اثر کف بتنی و همچنین با در نظر گرفتن مشارکت سایر اعضاء در تعیین رفتار سازه مورد بررسی قرار گرفته اند. تحلیل این سازه ها در برابر خرابی پیش رونده با در نظر گرفتن رفتار غیرخطی مصالح و رفتار غیرخطی هندسی مدلها صورت می پذیرد. روش تحلیلی مورد استفاده ابتدا با نتایج آزمایشگاهی مقایسه شده به طوری که فرضیات استفاده شده در مدل تحلیلی مطابقت خوبی با نتایج آزمایشگاهی دارد. برای این سازه ها تأثیر ارتفاع ، تاثیر طول دهانه ، تأثیر محل ستونی که دچار خرابی می شود بر روی تغییر مکان قائم گره بالای ستون خراب شده ، بر روی نبروی محوری سایر تیرها و ستون های مرتبط با عضو خراب شده و بر روی مقدار لنگر خمشی دور و نزدیک تیر متصل به ستون خراب شده مورد بحث و بررسی قرار گفته است.

نظرات ()

اتصال صلب تیر I به ستون قوطی بدون ورق پیوستگی داخلی

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

عنوان مقاله  :
اتصال صلب تیر I به ستون قوطی بدون ورق پیوستگی داخلی برای اجرا به روش ستون درختی

نویسندگان :
محمدرضا صدیقیان کاشانی ، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی زلزله ، دانشگاه تربیت مدرس
علی اکبر آقاکوچک ، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس

چکیده :
در صنعت ساخت سازه های فولادی ایران به سبب در دسترس نبودن نیمرخ های کارخانه ای بزرگ بال پهن ، از مقاطع ساخته شده قوطی برای عضو ستون استفاده زیادی می شود ...

نظرات ()

اتصال گیردار تیر به ستون دوبل فولادی با استفاده از صفحات کناری

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان :
اردشیر دیلمی ، استادیار گروه سازه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر
محمودرضا شیراوند ، دانشجوی دکترا سازه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

چکیده :
استفاده از تیرهای Iشکل و ستون های دوبل در ساز های فولادی در ایران بسیار متداول است. نقطه ضعف اساسی این سازه ها اتصالات آنها می باشد. برای اصلاح و بهینه سازی اتصالات گیردار تیرهای I شکل به ستون های دوبل ...

نظرات ()

اصلاح روش طراحی اتصالات مفصلی پیچی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
اصلاح روش طراحی اتصالات مفصلی پیچی با در نظر گرفتن اثر نیروهای اهرمی شدن

نویسندگان :
یوسف حسین زاده ، استادیار دانشکده فنی عمران دانشگاه تبریز
محمدرضا فرج پور ، کارشناس ارشد سازه
محمدعلی لطف اللهی یقین ، استاد دانشکده فنی عمران دانشگاه تبریز

چکیده :
در این مقاله با اصلاح روش تحلیل و طراحی اتصالات پیچی مفصلی با ورق انتهایی ، روش دقیق برای طراحی این نوع از اتصالات با فلسفه های طراحی حالات حدی LRFD و مقاومت مجاز ASD ارائه شده است ...

نظرات ()

بررسی طیف ظرفیت تغییر مکان قاب فولادی چند طبقه

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی طیف ظرفیت تغییر مکان قاب فولادی چند طبقه با استفاده از روش انرژی بدون تغییر نقطه کنترل

نویسندگان :
علی گل افشار ، دانشجوی دکتری گروه مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس
فرهاد دانشجو ، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس

چکیده :
در ترسیم طیف ظرفیت تغییر مکان سازه یک درجه آزادی معادل در تحلیل های استاتیکی غیرخطی فزاینده جهت بررسی عملکرد سازه ، نیاز به در نظر گیری یک نقطه از سازه به عنوان نقطه کنترل می باشد ...

نظرات ()

بررسی تجربی رفتار کمانشی ورق های فولادی سخت شده

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی تجربی رفتار کمانشی ورق های فولادی سخت شده با لوله های مورب به عنوان پانل برشی مطلوب

نویسندگان :
مرتضی تقی پور ، دانشیار دانشکده عمران عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی
سید حسین پیران ولید ، کارشناس ارشد سازه دانشگاه صنعتی نوشیروانی

چکیده :
پانل های برشی فولادی در سه دهه اخیر به دلیل سختی مناسب شکل پذیری و اتلاف انرژی بالا در ساختمان های جدید و همچنین در مقاوم سازی ساختمان های موجود در دو نوع سخت شده و بدون سخت کننده مورد استفاده قرار گرفته اند ...

نظرات ()

بررسی و مقایسه تحلیلی عملکرد تناوبی اتصالات پیچی تیر به ستون

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی و مقایسه تحلیلی عملکرد تناوبی اتصالات پیچی تیر به ستون با صفحه انتهایی و سپری اتصال با تغییر آرایش افقی پیچ های ستونی

نویسندگان :
محسن گرامی ، استادیار و مدیر گروه پزوهشی فناوری های نوین دانشگاه سمنان
وحید صابری ، کارشناس ارشد مهندسی سازه دانشکده عمران دانشگاه سمنان
حمید صابری ، کارشناس ارشد مهندسی سازه دانشکده عمران دانشگاه سمنان

چکیده :
دو نوع از اتصالات تیر به ستون پیشنهادی پس از زلزله نورتریج اتصالات پیچی با صفحه انتهایی و سپری اتصال می باشد. در این مقاله به صورت تحلیلی به بررسی و مقایسه عملکرد تناوبی در اثر تغییر پارامتر فاصله افقی پیچ های اتصال به بال ستون تا خط مرکزی جان تیر ...

نظرات ()

بررسی انفجار بر عملکرد اتصالات تیر به ستون سپری پیچی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی انفجار بر عملکرد اتصالات تیر به ستون سپری پیچی با فرض خرابی دیوارهای آجری محصور کننده

نویسندگان :
سید امیرالدین صدرنژاد ، استاد دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
مسعود ضیائی ، دانشجوی دکتری مهندسی سازه دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

چکیده :
با در نظر گرفتن تهدیدات تروریستی و خصمانه علیه کشور ، بررسی عملکرد سازه ها در برابر انفجار از اهمیت به سزایی برخوردار است. یکی از مهم ترین اعضای سازه ای که عملکرد سازه را به شدت تحت تأثیر قرار می دهند اتصالات تیر به ستون است ...

نظرات ()

بررسی اثر انعطاف پذیری اتصال در ارزیابی خستگی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی اثر انعطاف پذیری اتصال در ارزیابی خستگی در سکوهای ثابت فلزی دریایی

نویسندگان :
بهروز عسگریان ، دانشیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
پرویز کوزه گر ، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

چکیده :
استفاده از سکوهای ثابت فلزی دریایی یکی از روش های متداول استخراج منابع هیدروکربنی از دریا می باشد. استفاده از چنین سکوهایی اگرچه در آبهای عمیق مقرون به صرفه نمی باشد ، اما کثرت حوزه های نفتی واقع در ناحیه با عمق کم و متوسط همانند خلیج فارس ...

نظرات ()

بررسی اثر چشمه اتصال بر رفتار جانبی قابهای خمشی فولادی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی اثر چشمه اتصال بر رفتار جانبی قابهای خمشی فولادی دارای ستون با مقطع جفت پروفیل

نویسندگان :
اسلام سازمند ، دانشجوی دکتری مهندسی سازه دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس
علی اکبر آقا کوچک ، استاد مهندسی سازه دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس
علی مزروعی ، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

چکیده :
به منظور تعیین اثر چشمه اتصال بر رفتار جانبی قاب های متشکل از ستون با مقطع جفت پروفیل و تأثیر نحوه مدل سازی سازه ، با تأکید بر نیاز به مدل سازی صحیح چشمه اتصال ، سه قاب 5 و 8 و 12 طبقه با پنج روش مختلف مدل سازی شده است ...

نظرات ()

بررسی تغییرشکل های جداره ستون قوطی در ناحیه اتصال صلب به تیر

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسنده مقاله :
محمد علی هادیان فرد ، استادیار دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی شیراز

چکیده :
استفاده از ستون با مقاطع قوطی در ساختمان های اسکلت فولادی با اتصالات صلب بسیار رایج می باشد. در این ساختمان ها لنگر خمشی ایجاد شده در اتصال صلب باعث ایجاد تغییرشکل های قابل توجهی در جداره ستون می گردد ...

نظرات ()

بررسی کاربرد سیستم LSF در سبک سازی موثر سازه

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

عنوان مقاله :
بررسی کاربرد سیستم LSF در سبک سازی موثر سازه در مقایسه با سیستم های رایج در کشور

نویسنده مقاله :
دکتر حمیدرضا وثوقی

چکیده :
در این مقاله بررسی کاربرد سیستم سازه ای قاب فولادی سبک LSF و نقش آن در سبک سازی سازه ها در قیاس با سیستم های رایج ساخت و ساز در کشور ارائه شده است ...

نظرات ()

بررسی آزمایشگاهی شکل پذیری ستون های فولادی پر شده با یتن

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی آزمایشگاهی شکل پذیری ستون های فولادی پر شده با یتن CFST

نویسندگان :
طالب مرادی شقاقی ، استادیار گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
فریبرز ناطقی الهی ، استاد پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

چکیده :
دیوارهای برشی فولادی به عنوان یک سیستم مقاوم در برابر بارهای جانبی دارای توانایی بالا در میرائی انرژی زلزله ستون های فولادی پر شده با بتن CFST نوعی از ستون های مرکب می باشند ...

نظرات ()

مطالعه آزمایشگاهی و تحلیلی رفتار اتصالات در قاب های خمشی فولادی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
مطالعه آزمایشگاهی و تحلیلی رفتار اتصالات در قاب های خمشی فولادی دارای ستون با مقطع جفت پروفیل

نویسندگان :
اسلام سازمند ، دانشجوی دکتری مهندسی سازه دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس
علی اکبر آقاکوچک ، استاد مهندسی سازه دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس
علی مزروعی ، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز

چکیده :
در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ایران نوعی از اتصال بین تیر Iشکل و ستون با مقطع جفت پرفیل برای استفاده در قاب های خمشی با شکل پذیری کم و متوسط به رسمیت شناخته شده است ...

نظرات ()

ارزیابی لرزه ای ساختمان های فولادی قاب خمشی معمولی

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان :
غلامرضا قدرتی امیری ، استاد قطب مطالعات بنیادی در مهندسی سازه ها دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران
علی سیدکاظمی ، کارشناس ارشد سازه  دانشگاه علوم و فنون مازندران - بابل
سیدعلی رضویان امرئی ، دکتری مهندسی زلزله دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران

چکیده :
در این مقاله ساختمان های فولادی قاب خمشی معمولی طراحی شده با استاندارد 2800 زلزله ایران بر اساس دستورالعمل بهسازی لرزه ای ارزیابی و عملکرد لرزه ای آنها در حوزه رفتارهای خطی و غیرخطی بررسی می گردد ...

نظرات ()

ارزیابی قابلیت اعتماد اعضای طراحی شده بر اساس آیین نامه فولاد ایران

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
ارزیابی قابلیت اعتماد اعضای طراحی شده بر اساس آیین نامه فولاد ایران

نویسندگان :
محسنعلی شایانفر ، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
محمد علی برخورداری ، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
محمد رحمانیان ، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران

چکیده :
علیرغم آنچه اغلب تصور می شود، پارامتر های مربوط به بار و مقاومت در طراحی اعضای سازه ای کمیت های قطعی نیستند و متغیرهای تصادفی هستند ، بنابراین طراحی سازه ای کاملا ایمن غیر ممکن است ...

نظرات ()

ارزیابی آزمایشگاهی رفتار اتصالات گیردار جوشی تیر به ستون

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
ارزیابی آزمایشگاهی رفتار اتصالات گیردار جوشی تیر به ستون در سازه های متداول

نویسندگان :
محمد سهیل قبادی ، دکتری عمران پردیس دانشکده های فنی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران
علی مزروعی ، استادیار دانشکده فنی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیر بخش سازه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
مهدی قاسمیه ، استادیار دانشکده مهندسی عمران پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران

چکیده :
اهمیت زیاد اتصالات گیردار جوشی در قاب های خمشی ، سبب توجه محققین به جزئیات جوشکاری شده است. در این مقاله 32 نمونه راهنما که بیانگر مدل ساده شده اتصال گیردار هستند آزمایش شده است ...

نظرات ()

طراحی و مدل سازی سیستم نوین جذب انرژی زلزله

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

عنوان مقاله :
طراحی و مدل سازی سیستم نوین جذب انرژی زلزله با استفاده از هیبرید اصطکاک – تسلیم فولاد در قاب های مهاربندی شده

نویسنده مقاله :
سیدبهرام بهشتی اول ، استادیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
حمیدرضا ماه بانویی ، دانش آموخته کارشناسی ارشد زلزله دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

چکیده :
در این مقاله ترکیب جدیدی از میراگرهای اصطکاکی - تسلیم فولاد و روش طراحی آن در مرکز یک سیستم مهاربندی متقاطع برای استهلاک انرژی ورودی زلزلزه معرفی می شود ...

نظرات ()

تحلیل خسارت قاب های خمشی فولادی به روش بار افزون

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان :
علیرضا حبیبی ، استادیار گروه عمران دانشگاه کردستان
سیدمحمد امیدوار ، دانشجوی کارشناسی ارشد سازه دانشگاه کردستان

چکیده :
شاخص های خسارت زیادی در سالهای اخیر جهت تخمین خسارت وارده بر سازه تحت اثر زمین لرزه ، توسعه یافته اند که اغلب از پارامتر های متفاوت برای ارزیابی خسارت سازه استفاده می کنند ...

نظرات ()

صفحات سایت

تعداد صفحات : 2


تبلیغات

عکس و فیلم ویژه

پیام مدیر

به پایگاه اطلاعات مهندسی عمران خوش آمدید! برای استفاده از مطالب سایت عضو شوید، براي مشاهده ي بهتر سايت از مرورگر اينترنت mozilla firefox استفاده فرماييد ارائه دهنده مقالات مرجع مهندسی عمران، لطفا در هنگام کپی برداری ، مطالب را به نقل از این سایت ذکر کنید.

جستجو


آمار سایت

آمار


آمار کاربران
تعداد اعضا : 1403

کاربران آنلاین

کدهای اختصاصی

آمار بازدید

حامیان سایت

RSS


Powered By
Rozblog.Com

Translate : Tem98.Ir

مطالب تصادفی

نظرسنجی

چه مقطع و گرایشی از رشته عمران هستید؟
کنفرانس ها و همایش ها

آخرین کنفرانس ها و همایش ها