close
تبلیغات در اینترنت
دیوار حائل
دنبال کردن مطالب از طریق فید RSS دنبال کردن مطالب از طریق تویتر

تبلیغات

اطلاعات کاربری


عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

موضوعات

پیوند ها

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

آخرین ارسال های انجمن


استفاده از روش قطعات افقی برای پیش بینی تغییر مکان لرزه ای شیب ها و دیوارهای مسلح

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
استفاده از روش قطعات افقی برای پیش بینی تغییر مکان لرزه ای شیب ها و دیوارهای مسلح

نویسندگان مقاله :
صبا شهرزاد ، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران، دانشگاه خوارزمی
علی قنبری ، دانشیار گروه مهندسی عمران، دانشگاه خوارزمی
 
چکیده مقاله :
تئوری های متعددی در زمينه ی تغيير مکان شيب ها و دیوارهای حائل وجود دارد مانند: نيومارک، ریچارد و .... استفاده از خاک مسلح در طراحي دیوار های حائل و شيرواني ها، روشي است كه در سال های اخير متداول شده است. در بعضي جاها سازه های حائل از قبيل دیوارهای نگهبان و شيب های خاک های مسلح در مناطق فعال لرزه ای قرار گرفته اند و در اثر زلزله دچار تغيير مکان های دائمي مي گردند به طوری كه بعضي از این سازه ها در هنگام زلزله گسيخته شده و خسارات متعددی را بر جای مي گذارند، به همين دليل بررسي رفتار لرزه ای این گونه سازه ها امری بسيار مهم تلقي مي شود. روشي كه در این پژوهش برای محاسبه ی تغيير مکان ماندگار شيب های خاكي مورد ارزیابي قرار خواهد گرفت، روش قطعات افقي مي باشد. روش قطعات افقي یکي از مهم ترین روش ها در تحليل شيب های خاكي است، كه بر پایه ی تعادل حدی ارائه شده است. با توجه به مطالب فوق، در این مقاله تلاش خواهد شد تا راهکاری برای محاسبه ی تغيير مکان ماندگار شيب های خاكي به روش قطعات افقي ارائه گردد. در نهایت نتایج بدست آمده با نتایج سایر محققين مقایسه خواهد شد. سعي خواهد شد با تحليل های متعدد فرمول ها یا نمودارهایي برای استفاده های كاربردی ارائه شود.


نظرات ()

تحلیل فشار جانبی خاک های مسلح شده با فیبر بر دیوارهای حایل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
تحلیل فشار جانبی خاک های مسلح شده با فیبر بر دیوارهای حایل در حالت غیرفعال با استفاده از روش مشخصه های تنش

نویسندگان مقاله :
امین کشاورز ، استادیار، دانشکده مهندسی، دانشگاه خلیج فارس
مریم آبشیرینی  ، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران، دانشگاه خلیج فارس

چکیده :
از خاک های مسلح شده با فيبر، مي توان به عنوان خاكریز پشت دیوارهای حائل استفاده نمود. در این مقاله از روش مشخصه های تنش برای محاسبه فشار جانبي دیوارهای خاكي مسلح شده با فيبر در حالت غيرفعال استفاده شده است. توزیع فيبرها در خاک به صورت تصادفي در همه راستاها در نظر گرفته شده است. معيار گسيختگي استفاده شده، مخلوط خاک با فيبر را به صورت یک محيط همگن اما غيرایزوتروپ در نظر مي گيرد و از پارگي فيبرها صرفنظر مي كند. خاکریز پشت دیوار به صورت دانه ای و بدون چسبندگي در نظر گرفته شده است. معادلات تعادل تنش روی خطوط مشخصه ها، با ارضای شرایط مرزی سطح زمين و دیوار، با استفاده از روش تفاضل محدود حل شده است. برای حل مسئله یک برنامه كامپيوتری نوشته شده كه با استفاده از ویژگي های خاک و فيبرها و شرایط مرزی به عنوان ورودی، ميتواند شبکه را حل كرده و توزیع تنش وارده به حائل را محاسبه كند. ضریب فشار جانبي خاک را مي توان با انتگرالگيری از این فشار به دست آورد. نتایج نشان مي دهند كه تفاوت استفاده از زاویه اصطکاک معادل در حالتي كه فيبرها به صورت تصادفي ریخته شوند، با حالت كلي تحليل، بسيار كم است. با انجام تحليل های پارامتری متعدد، اثرات ناشي از ویژگيهای خاک و فيبر و همچنين زاویه شيب دیوار و سطح زمين بر روی فشار جانبي خاک ارزیابي شده است.


نظرات ()

ارزیابی فشار جانبی فعال خاکهای دانهای بر دیوارهای حائل به روش مشخصه های تنش

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
ارزیابی فشار جانبی فعال خاکهای دانهای بر دیوارهای حائل به روش مشخصه های تنش

نویسندگان مقاله :
زهرا پوراسماعیل ، دانشجوی كارشناسي ارشد مهندسي عمران، گرایش خاک و پي، دانشگاه خليج فارس
امین کشاورز ، استادیار، دانشکده مهندسي، دانشگاه خليج فارس


چکیده :
پایداری دیوارهای حائل از مسائل مهم در مهندسي ژئوتکنيک ميباشد. روش های مختلفي برای ارزیابي فشار جانبي خاک به دیوارهای حائل در حالت فعال ارائه شده است. یکي از روش های مفيد كه مي توان در این مورد به كار برد، روش مشخصه های تنش مي باشد. در این مقاله، ضرائب فشار جانبي فعال بر دیوارهای حائل با استفاده از روش مشخصه های تنش مورد بررسي قرارگرفته است. خاكریز پشت دیوار بدون چسبندگي و با زاویه اصطکاک در نظر گرفته شده است. خاک از معيار گسيختگي موهر-كولمب تبعيت مي كند. با ارضای شرایط مرزی و با استفاده از روش تفاضل محدود، معادلات تعادل بر روی خطوط مشخصه های تنش حل شده اند. برای حل مسئله یک برنامه كامپيوتری تهيه شد كه قادر است با گرفتن اطلاعات ورودی از قبيل هندسه دیوار، مشخصات خاک و ... مسئله را تحليل كرده و شبکه مشخصه ها را ترسيم نماید. سطح گسيختگي دیوار و توزیع تنش وارده به دیوار، پس از تحليل به دست مي آید. با انجام تحليل های پارامتری، تأثير پارامترهای مختلف از قبيل شيب زمين، شيب دیوار، زاویه اصطکاک بين دیوار و خاک و ... بررسي شده اند. نتایج نشان ميدهند كه روش مشخصه های تنش به خوبي قادر است فشار فعال وارده به خاک را با دقت بسيار مناسب به دست آورد.


نظرات ()

پيشنهاد طرح بهينه در ديوارهاي حائل مسلح شده با ژئوگريد

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
پيشنهاد طرح بهينه در ديوارهاي حائل مسلح شده با ژئوگريد با استفاده از مدلسازي نرم افزاري

نویسندگان مقاله :
وحيد حيدري ، كارشناسي ارشد ژئوتكنيك ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان
بهنام اسدي  ، كارشناسي ارشد ژئوتكنيك ، مدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان
بهروز حليمي ، دانشجوي دكتري ژئوتكنيك ، مدرس دانشگاه ملاير

چكيده :
يكي از روشهاي تثبيت مكانيكي و مقاوم سازي خاكها استفاده از عناصر كششي نظير نوارهاي فلزي، ژئوتكستايل و يا ژئوگريد مي باشد. طي 40 سال اخير بسياري از سازه هاي ژئوتكنيكي نظير ديوارهاي حائل و خاكريزها در سراسر جهان با استفاده از تكنيك خاك مسلح ساخته شده و به خوبي عمل كرده اند. برتري ژئوگريدها نسبت به ساير مسلح كننده ها، ديوارهاي خاكي مسلح شده توسط ژئوگريدرا به عنوان يكي از گزينه هاي مهم در طراحي ديوارهاي حايل مطرح كرده است. عدم مشكلاتي نظير خوردگي و زنگ زدگي، رفتار همسوتر با خاك، درگيري بهتر با مصالح و سهولت در اجرا از جمله اين برتري هاست. طراحي ديوارهاي حائل بر اساس مقدار كل فشار جانبي خاك است كه در حالت استاتيكي و در حالت بارگذاري ديناميكي به ديوار وارد مي شود. مقدار اين نيرو علاوه بر مشخصات بارگذاري، به نحوه تغيير مكان ديوار نيز بستگي دارد. بر اين اساس دو نوع فشار جانبي به ديوارها وارد مي شود. اولين نوع، فشار جانبي حالت سكون است كه در ديوارهايي اتفاق مي افتد كه به هر علت، جابجائي يا چرخش ديوار ميسر نيست. اما دومين نوع فشار جانبي مربوط به حالتي است كه ديوار يا به سمت خاك نزديك مي شود و يا از آن دور مي شود. اين شكل كه معمولاً در ديوارهاي حائل اتفاق مي افتد، به دو حالت فعال و غير فعال طبقه بندي مي شود. فشار جانبي خاك در حالت غير فعال هنگامي به ديوار وارد مي شود كه ديوار به خاك نزديك شود، اما آنچه كه عموما در ديوارها رخ مي دهد فاصله گرفتن ديوار از خاك استفاده abaqus است كه باعث توليد فشار جانبي خاك در حالت فعال مي شود. در اين تحقيق براي تحليل استاتيكي و دستيابي به ديوار حايل مسلح بهينه از نرم افزار شده است و مدلهاي شبيه سازي شده تحت بارگذاري استاتيكي فرار گرفته اند . جهت صحت سنجي در نرم افزار از نتايج روش عددي شبه استاتيكي با رعايت نوع مصالح و بارگذاري استفاده شده است . بارگذاري بصورت يكنواخت صفحه اي بر بالاي خاك پشت ديوار اعمال مي گرددو پس از بارگذاري نيروهاي بدست آمده در لايه هاي مختلف و همچنين در طول لايه با فاصله هاي متفاوت از پشت ديوار را بررسي نموده و با دولايه كردن ژئوگريد و تغيير در مقاومت مجاز ژئوگريد مجددا بارگذاري و آناليز انجام گرديده و در نهايت طرح بهينه پيشنهاد مي گردد.


نظرات ()

روش عددی المان محدود جهت بررسی پارامترهای تاثیرگذار بر عملکرد دیوارهای حائل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
روش عددی المان محدود جهت بررسی پارامترهای مختلف تاثیرگذار بر عملکرد دیوارهای حائل دیافراگمی

نویسندگان مقاله :
پيمان حميدي ، دانشجوي دكتري مكانيك خاك و پي، دانشكده فني دانشگاه تبريز
حامد نوروزي ، كارشناس ارشد خاك و پي، شركت مهندسين مشاور خاك و راه آزما
داود كرمي ، كارشناس ارشد رسوب شناسي، شركت مهندسين مشاور خاك و راه آزما

چکیده :
امروزه كنترل تغييرشکل خاک در گودبرداریهای عميق در مناطق شهری پرازدحام با هدف حداقل كردن تاثير گودبرداری بر سازه های مجاور اهميت زیادی دارد. بنابراین یک روش مناسب برای مدل كردن رفتار خاک با هدف تعيين پاسخ واقعي خاک به گود برداری و ساخت دیوار و همچنين پيش بيني مقدار و الگوی تغيير مکان زمين، از جمله مسائل بسيار مهم در مکانيک خاک ميباشد. دیوارهای حائل دیافراگمي نوعي از دیوارهای حائل صلب از جنس بتن ميباشند كه با هدف ایجاد تکيه گاه جانبي برای جداره قائم خاک و جلوگيری از گسيختگي آن ساخته مي شوند. در این تحقيق تاثير پارامترهای مختلف در پيش بيني تغييرمکان زمين با استفاده از روشهای عددی بررسي شده و همچنين سعي شده است مناسب ترین مدل برای خاک در تحليل های دیوار حائل دیافراگمي تعيين و نتایج تحليل های صورت گرفته با نتایج سایر مطالعات مورد بررسي قرار گيرد. تحليل پارامتریک در این تحقيق با استفاده از برنامه المان محدود PLAXIS و با فرض مدل رفتاری موهر كلمب برای خاک انجام گرفته است. ضریب فشار جانبي اوليه، سختي خاک و ... به عنوان پارامترهای تاثيرگذار در تحليل مورد بررسي قرار گرفتهاند. نتياج حاصل از تحقيق حاكي از این است كه مدول خاک مهمترین پارامتر در پيش بيني تغييرمکان خاک ميباشد. بعلاوه، مدل مورد استفاده در تحليلهای المان محدود نيز از موارد بسيار مهم ميباشد

نظرات ()

تبلیغات

عکس و فیلم ویژه

پیام مدیر

به پایگاه اطلاعات مهندسی عمران خوش آمدید! برای استفاده از مطالب سایت عضو شوید، براي مشاهده ي بهتر سايت از مرورگر اينترنت mozilla firefox استفاده فرماييد ارائه دهنده مقالات مرجع مهندسی عمران، لطفا در هنگام کپی برداری ، مطالب را به نقل از این سایت ذکر کنید.

جستجو


آمار سایت

آمار


آمار کاربران
تعداد اعضا : 1404

کاربران آنلاین

کدهای اختصاصی

آمار بازدید

حامیان سایت

RSS


Powered By
Rozblog.Com

Translate : Tem98.Ir

مطالب تصادفی

نظرسنجی

چه مقطع و گرایشی از رشته عمران هستید؟
کنفرانس ها و همایش ها

آخرین کنفرانس ها و همایش ها