close
تبلیغات در اینترنت
زلزله حوزه دور و نزدیک
دنبال کردن مطالب از طریق فید RSS دنبال کردن مطالب از طریق تویتر

تبلیغات

اطلاعات کاربری


عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

موضوعات

پیوند ها

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

آخرین ارسال های انجمن


پاسخ سیستم های خاک - سازه به پالس های ناشی از نواحی نزدیک گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان :
پاسخ سیستم های خاک - سازه به پالس های ناشی از جهت گیری 
پیشرونده ی انتشار شکست در نواحی نزدیک گسل
نویسندگان :
زینب آذرهوش ، کارشناسی ارشد مهندسی عمران ، گرایش مهندسی زلزله ، دانشگاه علم و صنعت ایران
غلامرضا قدرتی امیری ، استاد دانشکده مهندسی عمران ، دانشگاه علم و صنعت
حمیدرضا رازقی ، استادیار دانشکده مهندسی عمران ، دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده :
در این مطالعه آثار ترکیبی اندرکنش خاك-سازه و زلزله های نزدیک گسل بر پاسخ ارتجاعی ساز ه های یک درجه آزادی سیستم خاك-سازه تحت اثر پالس های ناشی از جهت گیری پیش رونده انتشار شکست به عنوان نماینده ی خصوصیات سینماتیکی زلزله های حوز ه ی نزدیک گسل، بررسی شده است. نحو ه ی تغییرات مقاومت تقاضای ارتجاعی سازه بر حسب محدود ه ی وسیعی از پارامترهای بی بعد که معرف آثار اندرکنش خاك- سازه و نزدیک گسل است، ارائه می شود. برای ارزیابی آثار خاك بر پاسخ ارتجاعی ساز ه ها در اثر زلزله های نزدیک گسل، پاسخ ساز ه ی مستقر بر بستر صلب نیز براورد شده و با نتایج سازه ی مستقر بر بستر خاك مقایسه می شود.

 

نظرات ()

خطر زمین لرزه و ساخت و ساز در حریم گسل شمال تبریز

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان :
خطر زمین لرزه و ساخت و ساز در حریم گسل شمال تبریز و حریم گسلش گسلهای زمین لرزه ای ایران
نویسنده :
مهدی زارع ، استادیار پژوهشکده زلزله شناسی پژوهشگاه
چکیده :
گسل شمال تبریز که از بخشهای شمال خاوری، شمالو شمال باختری شهر تبریز عبور می نماید، به دلیل وقوع زمین لرزه های متعدد تاریخی و دوازده بار تخریب کاملشهر تبریز از گسلهای شناخته شدة زمین لرزه ای ایراناست . این گسل که زمانی با محدوده شهری تبریز فاصله داشت، هم اکنون بر اثر گسترش ساخت و ساز و شهرک سازی بر روی حریم آن، از میان شهرک های جدید ساخته شدهو در حال احداث در شمال تبریز عبور می نماید . با توجه به خطر گسیختگی مستقیم در شهر، گسلش درمحدوده شهر تبریز و اثرهای حوزه نزدیک گسل در صورت وقوع زمین لرزه ای با بزرگای حدود 6/5 یا بیشتر، تلفات و خسارات فراوانی در تبریز پیش بینی می شود. با توجه بهاهمیت شهر تبریز در شمال باختری ایران، سابقه لرزه خیزی، وجود نهشته های مارنی - رسی و پتانسیل وقوع زمین لغزش، در این بررسی مشخص گردید که ساخت و ساز بر رو و در نزدیکی پهنه گسل شمال تبریز (در فاصله حدود ۲۰۰۰ متری از محور پهنه گسله ) باید ممنوع و از گسترش ساخت و ساز موجود هرچه سریعتر جلوگیری گردد.

نظرات ()

محاسبه پارامترهای منبع زمین لرزه بم با استفاده از داده های شتابنگاری میدان نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان :
محاسبه پارامترهای منبع زمین لرزه ششم فروردین 1386 بم با استفاده از داده های 
شتاب نگاری میدان نزدیک و تعیین ساز و کار کانونی زمین لرزه 
نویسندگان :
عزیزالله آزاد منش ، دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوتکنیک ، گروه فیزیک زمین ، موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران
محمدرضا قیطانچی ، استاد گروه فیزیک زمین ، موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران
چكیده
به دنبال زمین لرزه مخرب 5 دی ماه 1382 بم در جنوب شرقی ایران، زمین لرز ه ها و پس لرز ه های زیادی در این منطقه به وقوع پیوسته است كه آخرین آنها تا زمان این تحقیق، زمین لرزه 6 فروردین 1386 است. در این تحقیق به كمك داد ه های رقمی شتا ب نگاری مركز تحقیقات ساختمان و مسكن، نمودارهای شتاب، سرعت و جابه جایی نسبت به زمان، طیف فوریه شتاب با تصحیح خط مبنا و فیلتر مناسب ترسیم شد. پس از تصحیحات لازم پارامترهای منبع از جمله، بسامد گوشه و قسمت تخت نمودار تعیین شد. با استفاده از رابطه ایستگا ههای شتاب نگاری محاسبه شد. پس از میانگین گیری (Mw) و رابطه كاناموری مقدار بزرگی گشتاوری Mo ، گشتاور لرز ه ای به دست آمد، كه با نتایج Mw= نیوتن متر و برای بزرگای گشتاوری مقدار 5 Mo= 6ر 3 × 10 برای گشتاور لرز ه ای مقدار 16 محاسبات سایر رو ش ها مطابقت و همخوانی دارد. همچنین با استفاده از داد ه های رقمی شتاب نگاری رومركز این زمین لرزه تعیین محل شد. انگیزه ما از این تحقیق، اثبات وجود تفاوت حداكثر 36 كیلومتری در تعیین محل زمین لرزه از سوی مراكز لرز ه نگاری معتبر ایستگا ههای شتا بنگاری و لرزه نگاری p داخل و خارج است. در این تحقیق سازوكار كانونی این زمین لرزه به كمك اولین رسید موج شیب 89 درجه غربی و زاویه ریك 138 درجه به دست آمد. وقوع زمین لرزه شش N51ºW داخل كشور امتداد لغز راس تگرد، با روند فروردین 1386 و خردلرز ه های پس از آن حاكی از فعال بودن منطقه ازحیث لرزه خیزی است.

نظرات ()

تأثیر جداساز لرزه ای مخلوط لاستیک و خاک بر قاب خمشی فولادی در حوزه نزدیک گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان :
تأثیر جداساز لرزه ای مخلوط لاستیک و خاک بر تقاضای لرزه ای قاب خمشی فولادی در حوزه نزدیک گسل
نویسندگان :
سامان یغمائی سابق ، استادیار گروه سازه دانشکده عمران دانشگاه تبریز
مونا رحمانی ، کارشناس ارشد مهندسی زلزله دانشگاه تبریز
چکیده :
استفاده از جداسازی لرز ه ای عموماً در كشورهای در حال توسعه و مربوط به ساز ه های با اهمیت و خاص بوده است، اما امروزه كاربرد این فناوری در خانه های مسكونی، مدارس و بیمارستان ها كه هزینه جبران خسارت زلزله در آنها می تواند بسیار قابل توجه باشد ضروری بنظر می رسد. این مسئله در مورد كشورهای در حال توسع های مانند ایران كه جزء مناطق با لرزه خیزی بالا محسوب می شوند اهمیت بیشتری پیدا می كند. در این راستا، سیستم جداسازی لرز ه ای با مخلوط لاستیك و خاك بعنوان یك روش نوین در سال ۲۰۰۸ برای این كشورها پیشنهاد شده است كه دارای مزایای ویژ های از جمله ارزان (R SM ) قیمت بودن است. در این مقاله، كارایی این سیستم جداسازی لرز ه ای در برابر زلزله های نزدیك گسل با یا بدون خاصیت علاوه بر خصوصیات لایه RSM جهت داری رو به جلو مورد ارزیابی قرار گرفته است. بر اساس نتایج بدست آمده، عملكرد و ویژگی های روسازه، به مشخصات زلزله های نزدیك گسل نیز بستگی دار د. لذا در طراحی این سیستم ها، ضروری RSMاست تاثیر ویژگی های این گونه زلزله ها در كاهش تقاضای لرز ه ای به دقت مورد ارزیابی قرار گیر د.

نظرات ()

بررسی الگوی آسیب در سد های بتنی وزنی تحت اثر زلزله های میدان دور و نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

جواد حاجی حسینی ، دانشجوی كارشناسی ارشد سازه های هیدرولیكی دانشگاه زنجان
جواد مرادلو ، استادیارگروه مهندسی عمران دانشگاه زنجان
رضا تاری نژاد ،  استادیار دانشكده مهندسی عمران دانشگاه تبریز
چکیده :
سدهای بتنی وزنی به لحاظ جنبه های اقتصادی ، فنی ، زیست محیطی ، اجتماعی و سیاسی جزو سازه های بسیار مهم می باشند. لذا لازم است جهت طراحی و كنترل پایداری از همه جوانب به دقت مورد بررسی قرار گیرند. بررسی ایمنی این سازه ها به خصوص در شرایط بارگذاری شدید همانند زمین لرزه در مقیاس MCL  موجب نگرانی عمده بوده و بررسی رفتار غیرخطی این سازه ها با احتساب اندركنشهای مختلف با آب و پی نیازمند مطالعات   بیشتری است. تاكنون مطالعات متعددی بر روی طراحی و كنترل پایداری سدهای بتنی وزنی بر اساس فرضیات مختلف صورت گرفته است. ماهیت و نحوه اعمال نیرو در ركوردهای میدان دور و نزدیك زلزله بر سازه ها متفاوت بوده و سازه های مختلف در برابر هریك از انواع ركوردهای مذكور رفتار متفاوتی دارند. یكی از مسائلی كه كمتر در مورد سدهای بتنی وزنی بررسی شده است ، مسئله رفتار این گونه سدها در برابر زلزله های میدان نزدیك و میدان دور می باشد. در این مقاله ابتدا معیارهای مختلف تقسیم بندی زلزله های میدان نزدیك و دور مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس این معیارها دو ركورد زمین لرزه میدان دور و نزدیك انتخاب گردیده اند. سد كوینا كه تحت زمین لرزه سال 1967 مورد آسیب و ترك خوردگی قرار گرفت به عنوان مطالعه موردی انتخاب شده است. رفتار غیرخطی سد كوینا تحت تاثیر ركوردهای انتخاب شده تحلیل شده است. در تحلیلها پی سد صلب فرض شده و اندركنش دینامیكی سد و مخزن لحاظ شده است. رفتار غیر خطی بتن با دیدگاه ترك پخشی مدل شده است. در نهایت تفاوت الگوی خرابی و آسیب در هر دو تحلیل بررسی شده است.

نظرات ()

مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله های حوزه نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

لیون سرکسیان ، کارشناس ارشد زلزله دانشگاه تهران
پیمان قادری ، کارشناس ارشد زلزله دانشگاه صنعتی شریف
سید مهدی زهرایی ، استادیار گروه مهندسی عمران دانشکده فنی دانشگاه تهران
چکیده :
رکورد های حاصل از زلزله های حوزه نزدیک به جهت نزدیکی فاصله محل منبع انتشار موج دارای خواص ویژه ای می باشند که رفتار آنها را از سایر رکوردها متفاوت می سازد. عدم فرصت کافی جهت میرا شدن فرکانس های بالا باعث ایجاد رکورد شتابی با محتوای فرکانسی بالا شده و انتشار شکستگی با سرعتی حدود سرعت موج برشی به سمت محل ثبت ، باعث ایجاد پیکی با دامنه بالا و پریودی کوتاه در ابتدای رکورد سرعت خواهد شد. به جهت خصوصیت پالس مانند رکورد سرعت در زلزله های حوزه نزدیک ، طیف پاسخ در پریود های بالاتر از پریود پالس ، رفتار غیرمتعارفی را نشان می دهد . سازه های بلند که دارای پریود بالاتر از پریود پالس موجود در رکورد هستند محتمل نیرو ها و تغییر مکان های شدیدی خواهند شد. در این مقاله پس از بررسی رکورد های حوزه نزدیک و مطالعه خواص سینماتیک آنها ، نتایج حاصل از انجام بیش از 200 تحلیل دینامیکی غیر خطی سازه های طراحی شده بر اساس آیین نامه یو بی سی 97 مورد بررسی قرار گرفت. نتایج حاصل از انجام بیش از 200  تحلیل دینامیکی غیر خطی نشان داد در سازه های ضعیف با زمان تناوب بالا تحت رکورد زلزله حوزه نزدیک ، جاری شدن اعضا به طبقات پایین منتقل می شوند. برای کنترل نیازهای بزرگ حاصل از زمین لرزه های نزدیک گسل در طبقات پایین باید طبقات پایین برای تأمین شکل پذیری یکسان به طور ویژه تقویت شوند. محدوده طبقات پایینی مورد نیاز برای تقویت با پریود سازه افزایش می یابد بنابراین لازم است ضوابط و معیارهایی قطعا برای مقاوم سازی طبقات پایین برای کاهش اثرات این نوع زمین لرزه ها لحاظ شود. 

نظرات ()

بررسی تأثیر پریود پالس بر رفتار ساره های در زلزله های حوزه نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

محمود یحیایی ، دانشیار دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران
فرهاد پناهنده نیکجه ، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران
چکیده :
زمین لرزه های حوزه نزدیک که اخیرا روی داده اند به سازه های طراحی شده بر اساس آیین نامه ها آسیب های شدیدی وارد نموده اند در مطالعات انجام شده ملاحظه گردید که در نواحی نزدیک گسل سازه هایی که در مسیر پیشرو گسیختگی قرار دارند تحت تأثیر حرکات پالس گونه قرار می گیرند . وجود حرکت پالس گونه با پریود بلند دذ ابتدای رکوردها باعث می شود که در مدت زمان کوتاهی انرژه زیادی به سازه اعمال شود . این وضیعت معمولا در موقعیت عمود بر گسل روی می دهد برایبررسی تأثیرات این حرکات پالس گونه سازه های 4 و 8 و 12 و 16 طبقه قاب خمشی که بر اساس ایین نامه یو بی سی 97 طراحی شده اند در معرض حرکت زمین حوزه نزدی در جهت پیشرونده قرار گرفتند همچنین با توجه به این که ارزیابی عملکرد سازه ها تحت زلزله های حوزه نزدیک بسیار پیچیده است برای بررسی دقیق تر تأثیر حرکات پالس گونه بر رفتار سزه از حرکات پالس گونه ساده شده که توسط علوی و کراوینکلر پیشنهاد شده برای ارزیابی رفتار سازه ها استفاده گردید.  نتایج تحلیل دینامیکی غیرخطی نشان می دهد که پاسخ سازه ها به این حرکات به نسبت پریود سازه به پریود پالس و شدت زلزله وابسته است و با توجه به مقادیر این دو پارامتر حداکثر تغییر مکان های جانبی نسبی ممکن است در طبقات بالا یا پایین اتفاق بیفتد . این بررسی ها نشان می دهند که افزایش برش پایه به تنهایی برای کنترل آسیب های وارده بر سازه کافی نیست.

نظرات ()

بررسی رفتار سازه ها تحت زلزله های حوزه نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

یاسر مظفری جویباری ، کارشناس ارشد مهندسی سازه دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار
عباس اکبرپور نیک قلب ، استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
چکیده :
رکورد های حوزه نزدیک سبب خرابی زیادی در نزدیکی منابع زلزله در طول زلزله های اخیر که دارای ماهیت متفاوتی نسبت به زلزله های حوزه دور دارند، شده است. زلزله های حوزه نزدیک دارای شتاب بالاتر و محتوای فرکانسی محدودتری در فرکانس های بالا نسبت به حوزه دور می باشند. در این تحقیق هدف ، بررسی پاسخ دینامیکی و استاتیکی غیر خطی در ساختمان های با مهاربندی خارج از مرکز با پیوند قائم تحت زلزله های حوزه نزدیک می باشد. برای رسیدن به این اهداف ساختمان های فولادی سه بعدی 4 ، 8 و 12 طبقه دارای مهاربندی خارج از مرکز با پیوند قائم با در نظر گرفتن رفتار برشی مدل شده اند. از 10 زلزله حوزه نزدیک که برای فاصله کمتر از 10 کیلومتر ثبت شده اند استفاده شده است . بر مبنای تحلیل های غیر خطی ، مقدار تغییر مکان طبقه ، دریفت های طبقه ، شتاب و سرعت طبقه و برش پایه برای سیستم های با تیر پیوند برشی تحت زلزله های حوزه نزدیک بررسی شده و نتایج بحث شده اند. آنچه در ناحیه های حوزه نزدیک پیدا شده مقدار نیازهای سازه بالا می باشد. 

نظرات ()

رفتار دینامیكی غیرخطی قابهای فولادی برون محور تحت تاثیر زلزله های نزدیك گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

فرهاد دانشجو ، دانشیار بخش عمران، دانشكده فنی و مهندسی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران
  بیت ا... بدرلو ، دانشجوی دكتری سازه، دانشگاه تربیت مدرس، تهران
چکیده : 
در این تحقیق رفتار قاب های فولادی برون محور ساختمانی (EBF) تحت تاثیر ركوردهای دور و نزدیك گسل مورد بررسی قرار گرفته اند. برای این منظور قاب های فولادی ساختمان بصورت دو بعدی با تعداد طبقات 3،6 و 12 مدل گردیده و برای هر یك 3 طول تیر پیوند ( 0,5 و 0,7 و 0,9)  مختلف در نظر گرفته شده است . طراحی قابها براین اساس بوده است كه در تیرهای پیوند مفصل برشی تشكیل شود.  رفتار دینامیكی غیر خطی (EBF) تحت اثر 4 زوج ركورد دور و نزدیك گسل تحلیل گردیده اند. در هر دسته از قابها مقادیر   تغییر مكان نسبی، تغییر مكان كلی طبقات،ضریب رفتار شكل پذیری ،برش پایه و شكل پذیری مورد نیاز نظیر ركوردهای نزدیك و دور از گسل محاسبه گردیده و مقایسه شده اند. نتایج نشان می دهد كه نیاز شكل پذیری و نیاز تغییر مكانی ركوردهای نزدیك گسل بیشتر از مقادیر متناظر آنها در ركوردهای دور از گسل می باشد و ضریب تشدید برش پایه  برای قابهای 3 و 6 و 12 طبقه مورد بررسی به ترتیب برابر 1,65،1,64 و 1,89 می باشد كه حاكی از افزایش این ضریب با افزایش پریود ساختمان می باشد. همچنین حلقه پسماند نظیر ركوردهای نزدیك گسل در تمام قابها نشان دهنده اعمال انرژی بالا در این ركوردها در مقایسه با ركوردهای دور از گسل می باشد. 

نظرات ()

بررسی تفاوت رفتار توده های مستعد لغزش در زمین لرز ه های میدان نزدیک و دور

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 7

محمد داودی ، استادیار و عضو هیات علمی پژوهشکده مهندسی ژئوتکنیک، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
عباس اکبری اصطهباناتی  ، کارشناس ارشد شرکت سهامی خدمات مهندسی برق (مشانیر)
چکیده :
به دلیل تفاوت جنبش نیرومند زمین در زمین لرز ه های میدا ن نزدیک و دور، مطالعه رفتار لرز ه ای دامنه های لغزشی که در فاصله های گوناگون از رومرکز زمین لرزه قرار می گیرد، اهمیت بسیاری دارد. در این پژوهش، توده لغزشی شفارود با پارامترهای ژئوتکنیکی شناخته شده، برگُزیده شد. برای بررسی کارایی نرم افزار، پس از انجام تحلیل دینامیکی مدل ها، پاسخ لرزه ای مدل در ه ای نیم دایره ای شکل به محرک موجک ریکر بدست آمد و با نتیجه پژوهش های پیشین مقایسه شد. سپس برروی مدل عددی دامنه و توده لغزشی موجود در مخزن سد شفارود، با هشت نگاشت میدا ن نزدیک و میدان دور زمین لرزه ه ای ایران، آنالیز دینامیکی انجام، و اندازه جابجایی ماندگار توده لغزشی در زمین لرزه های گوناگون محاسبه شد. نتیجه ها نشان می دهد که اندازة جابجایی های ایجاد شده در حالتی که دامنة ناپایدار در میدان نزدیک زمین لرزه باشد، کمتر از حالتی است که در میدان دور قرار گیرد. همچنین جابجایی مذکور، بیش از آنکه تحت تاثیر دور یا نزدیک بودن به زمین لرزه باشد، تحت تاثیر محتوای فرکانسی زمین لرزه است.

نظرات ()

ارزیابی و مقایسه زلزله های واقعی، مصنوعی و مدلهای ضربه گونه جایگزین نزدیك گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

حمزه شكیب ، استاد بخش عمران، دانشكده فنی ومهندسی، دانشگاه تربیت مدرس
سیدشاكر هاشمی ، كارشناس ارشد مهندسی زلزله، دانشگاه تربیت مدرس
چکیده :
با توجه به اینكه در فواصل نزدیك به گسل تعداد ركوردهای واقعی زلزله اندك است و از طرف دیگر وجود ویژگی های خاص در ركوردهای نزدیك گسل كه ما را به استفاده از ركوردها ی دور از گسل محدود می سازد، استفاده از رو شهای شبیه سازی ركورد مفید است. به عنوان مثال در ناحیه تهران علی رغم قرارگیری در نزدیكی چند گسل اصلی و لرز ه زا، هیچ ركورد واقعی ای برای آن وجود ندارد. اگر با استفاده از رو شهای شبیه سازی و با حفظ ویژگ یهای ركورد نزدیك گسل، برای این منطقه ركورد مصنوعی نزدیك گسل تهیه شود، می تواند در طراحی بهتر ساز ه های قرار گرفته در نزدیكی گسل به ما كمك كند. در این تحقیق پس از بررسی ركوردهای واقعی نزدیك گسل، ضمن بررسی مدل های مختلف ضربه گونة ارائه شده برای جایگزینی ركوردهای نزدیك گسل، مدل سینوسی میرا انتخاب شده و با استفاده از آن مدل ضربه گونه متناسب با ركوردهای واقعی تهیه شده است . همچنین ضمن بررسی رو شهای مختلف ا یجاد ركوردهای مصنوعی زلزله، روش گسل محدود با اعمال شرایطی خاص به عنوان روشی مناسب برای ایجاد ركورد مصنوعی نزدیك گسل استفاده شده و ركوردهای مصنوعی متناسب با ركوردهای واقعی تهیه شده است . سپس در ادامه این سه نوع ركورد مقایسه شده است. با توجه به اینكه در نزدیكی گسل شمال تهران ركورد واقعی نزدیك گسل وجود ندارد، متناسب با این منطقه مدل ضربه گونه ای به عنوان ركورد نزدیك گسل و همچنین ركورد مصنوعی نزدیك این گسل ایجاد شده و مورد مقایسه قرار گرفته است.

نظرات ()

نسبت تغییرمکان غیرالاستیک برای ساز ه ها در زلزله حوزه نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
نسبت تغییرمکان غیرالاستیک برای ساز ه های در معرض زلزله های پالس گونه حوزه نزدیک
نعمت حسنی ، استادیار، پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور، دانشگاه شهید بهشتی
غلامرضا قدرتی امیری ، استاد، دانشگاه علم و صنعت ایران
مجید برارنیا ، دانشجوی دکترا، پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور، دانشگاه شهید بهشتی
فریدون سیناییان ، استادیار، مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان
چکیده :
در این مقاله ، نتایج به دست آمده از بررسی آماری نسبت تغییر مکان غیرالاستیک ساز ه های در معرض زلزله های پال سگونه حوزه نزدیک ارائه شده است. نتایج این پژوهش می تواند برای ارزیابی تغییر مکان غیرالاستیک نیاز سازه هایی با سختی و مقاومت جانبی مشخص در زلزله های حوزه نزدیک استفاده شود. نسبت تغییر مکان غیرالاستیک از پاسخ سامانه های یک درجه آزادی با 6 سطح از ضریب کاهش مقاومت، در معرض 61 رکورد حوزه نزدیک پالس گونه به دست آمده است. اثر نرمال کردن دوره تناوب بزرگا و ،TP با دوره تناوبی که در آن بیشترین مقدار تغییر مکان طیفی رخ می دهد، ضریب کاهش مقاومت، پریود همراه پالس سرعت فاصله زلزله، میزان سخت شوندگی بعد از جاری شدن و رفتار هیسترسیس سازه، روی نسبت تغییر مکان غیرالاستیک، بررسی شده است. نتایج نشان می دهد در دوره تناوب های کم، کاهندگی سختی و مقاومت باعث افزایش تغییرمکان غیرالاستیک نیاز می شود . سرانجام یک رابطه جدید برای محاسبه میانگین نسبت تغییرمکان غیرالاستیک سازه ها در زلزله های پالس گونه حوزه نزدیک پیشنهاد شده که تقریب بسیار خوبی برای محاسبات دارد.

نظرات ()

پاسخ سه بعدی سازه ها تحت شش مؤلفه ای زلزله های نزدیک و دور از گسل

امتیاز : نتیجه : 3 امتیاز توسط 3 نفر مجموع امتیاز : 3

حمزه شکیب ،  استاد گروه مهندسی سازه دانشگاه تربیت مدرس
 مهدی علیرضایی ، دانشجوی دکترای عمران، گرایش سازه، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
چکیده :
از زمانی که مشخص شد مؤلفه های دورانی جنبش قوی زمین بر پاسخ لرز ه ای ساز ه ها اثر گذار است ، توجه جدی محققین به این مؤلفه ها جلب شد. در این مطالعه یک روش توسعه یافته برای محاسبه تاریخچه زمانی مؤلفه های پیچشی و دورانی حرکت زمین، وابسته به سه مؤلفه انتقالی، ارائه می شود. در این مطالعه سه مؤلفه دورانی از مشتق مؤلفه های انتقالی و میزان سرعت موج برشی ساختگاه به دست می آید. برای ایجاد مؤلفه های دورانی زمین لرزه هفت رکورد انتقالی دور و هفت رکورد نزدیک گسل انتخاب شده است. طیف پاسخ مؤلفه های دورانی نزدیک و دور از گسل از رکوردهای دورانی ایجاد شده به دست آمده است. سپس طیف های پاسخ دورانی نزدیک و دور از گسل مقایسه وارزیابی شده است. همچنین آثار رکوردهای دورانی زمین لرزه بر پاسخ سازه تحت هر شش مؤلفه رکورد زلزله های نزدیک و دور از گسل، بر سیستم اید ه آل شده اعمال و ارزیابی شد.
 

نظرات ()

استفاده از طیف شتاب زلزله برای محاسبه نیروی وارد بر اجزای غیرساز ه ای

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

رضا کرمی محمدی ، استادیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
 محمد محمدی ، دانشجوی کارشناسی ارشد عمران – سازه، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
چکیده :
در این تحقیق، محاسبه شتاب وارد بر اجزای غیرسازه ای واقع بر طبقات سازه های قاب خمشی و مهاربندی شده هم - محور و برون محور تحت اثر زلزله بررسی شود. برای بررسی این موضوع از تحلیلهای تاریخچه زمانی غیرخطی قابهای فولادی 5 و 7 طبقه با پریودها و ضرایب کاهش مقاومت مختلف تحت اثر رکوردهای حوزه دور و نزدیک استفاده شده است. برای انجام ،3 مطالعات پارامتری از مدل برشی اصلاح شده قابهای فلزی استفاده شده که تحقیقات قبلی میزان صحت نتایج حاصل از آن را در حد قابل قبول به اثبات رسانده است. در آیین نامه های معتبر ساختمانی معمولاً روابطی که برای محاسبه نیروی وارد بر اجزای غیرسازه ای ارائه میشود، به صورت ضریبی از بیشینه شتاب زمین بیان میشود. نتایج این تحقیق به ارائه روشی منجر شده است که طبق آن شتاب وارد بر عناصر غیرسازه ای براساس طیف شتاب زمین محاسبه می شود. به این ترتیب اثر محتوای فرکانسی زلزله طرح نیز در محاسبه شتاب لحاظ خواهد شد. همچنین اثر عوامل مختلف بر شتاب وارد بر طبقات سازه از جمله اثر زلزله های حوزه نزدیک و سیستم های سازه ای مختلف بررسی میشود.

نظرات ()

بررسی اثر زلزله های حوزه نزدیك و دور بر رفتار لرزه ای چند نوع سازه مختلف

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

محمد داوودی، استادیار، پژوهشكده ژئوتكنیك لرزه ای، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
رضا فیضی، دانشجوی كارشناسی ارشد مهندسی زلزله، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
نوید هادیانی، دانشجوی دكترای دانشكده عمران، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران
چکیده :
ركوردهای ثبت شده از زمین لرزه های اخیر نشان میدهد كه زلزله های حوزه نزدیك دارای ویژگیهای متفاوتی نسبت به زلزله های حوزه دور می باشند . در مجموع بیشتر این ویژگیها، در اثر پدیده مهم جهت پذیری پیشرونده در زلزله های حوزه نزدیك می باشد. این پدیده باعث می شود مؤلفه عمود بر گسل نگاشت های ثبت شده در نزدیك گسل، دارای پالسهایی با پریود بلند در نگاشت سرعت باشند . همچنین در اكثر این نگاشت ها، تقریباً كل انرژی زلزله، در این پالسها جمع می شود كه ورو د یكباره انرژی به سازه، تغییرشكلهای بزرگی ایجاد می نماید . در این مقاله ضمن بررسی موارد مذكور و تمركز بر خصوصیات مختلف زلزله های حوزه نزدیك در مقایسه با زلزله های حوزه دور، به بررسی اثرات آنها در سازه های مختلف از جمله سازه های یك درجه آزاد، سازه های چند درجه آزاد، پلها، سدهای بتنی و سدهای خاكی پرداخته شده است.

نظرات ()

بررسی رفتار سازه ها تحت زلزله های حوزه نزدیك

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

دكتر محسن گرامی ، استادیار دانشگاه سمنان،پژوهشگر فوق دكترای سازه،دانشگاه تربیت مدرس
دكتر اكبر واثقی ، استادیار پژوهشكده سازه، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله  
داود عبدالله زاده ، دانشجوی كارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش زلزله، دانشگاه سمنان
چکیده :
مطالعه اثر زلزله های نیرومند سالهای گذشته نشان دادند نگاشتهای نزدیك گسل دارای مدت زمان موثر كمتری نسبت به نگاشتهای دور از گسل هستند و در نگاشتهای سرعت نزدیك گسل ، یك یا چند پالس ضربه ای با دامنه بزرگ و دوره تناوب زیاد وجود دارد كه باعث افزایش نیاز شكل پذیری برای سازه های صلب در زلزله های نزدیك گسل می شود. همچنین افزایش نسبت پریود پالس حركت زمین به پریود طبیعی سازه و همچنین افزایش نسبت شتاب زمین به مقاومت تسلیم سازه ، موجب افزایش پاسخ غیر خطی و خسارات وارده به سازه می شود و تمركز تغییر شکل ها در طبقات پایین  ساختمان موجب اعمال اثر P- Δ در طبقات پایین می شود. مطالعه مولفه قائم زلزله در حوزه نزدیك نشان می دهد كوتاه بودن پریود ارتعاش قائم سازه ها، باعث آسیب پذیری آنها در برابر امواج فركانس بالای مولفه قائم زلزله، می شود.

نظرات ()

بررسی عملكرد لرزه ای سیستم های مهاربندی شده در شرایط دور و نزدیك به گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

مرتضی راضی، دانشجوی كارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران 
احمد نیكنام ، استادیار و عضو هیئت عملی دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده :
یكی از روش های معمول برای تقویت سازه های قاب خمشی در مناطق لرزه خیز استفاده از مهاربندهای تقویت كننده می باشد. استفاده از مهاربندهای مقاوم در برابر كمانش و مهاربندهای برون محور به عنوان جایگزین مناسبی برای سیستم های مهاربندی هم محور قدیمی برای مقاوم سازی سازه ها خصوصاً در نواحی با لرزه خیزی زیاد توصیه شده است. این سیستم ها دارای قابلیت جذب انرژی زیاد و در عین حال سختی مناسب می باشند مطالعات نشان داده است كه رفتار این سیستم ها در شرایط نزدیك و دور از گسل با هم تفاوت دارد. در این مطالعه كه روی دو ساختمان شش و بیست طبقه ی فولادی انجام گرفته است، عملكرد لرزه ای این سیستم ها در مقایسه با رفتار قاب خمشی فولادی در شرایط دور و نزدیك به گسل مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. برای انجام مطالعات از مدل های سه بعدی و روش تحلیل دینامیكی تاریخجه زمانی استفاده شده است. نتایج حاصل از این مطالعه می تواند برای اتخاذ روش مناسب برای مقاوم سازی قاب های خمشی ضعیف در شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

نظرات ()

تاثیر ضریب لاغری عضو مهاربند ضربدری در سطح عملکرد سازه تحت زلزله حوزه نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

احمد نیکنام ،استادیار دانشکدهعمران، دانشگاه علم وصنعت ایران
محمد اقبالاخلاقی ، کارشناسی ارشد مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده :
استفاده روزافزون سیستمهای مهاربندی و بطور خاص مهاربندی ضربدری در سازه های فولادی، لزوم شناخت دقیق خصوصیات مقاطع مورد استفاده در این سیستمها را نمایان میسازد. تاثیر نیروی جانبی در رفتار بادبندهای ضربدری بدلیل عملکرد متفاوت عضوهای مربوطه در حالات کششی و فشاری با تغییر ضریب لاغری عضو مهاربند متفاوت خواهد بود. در این تحقیق با مدلسازی و مقایسه نتایج تحلیل غیرخطی سازه های 5 ، 7و 9  طبقه با حالات مختلف کاهش ضریب لاغری عضو مهاربند در ارتفاع طراحی شده در حوزه نزدیک گسل با استفاده از نرم افزار تحلیل غیرخطی PERFORM-3D و قابلیت مدلسازی رفتار کمانشی و پس کمانشی
عضو مهاربندی به بررسی رفتار لرزه ای سازه پرداخته شده است. با مقایسه معیارهای لرزه ای سازه همچون جمعشدگی حلقه های هیسترزیس، جذب انرژی و شکل پذیری سازه، به نتایج مطلوبی در محدوده ضرایب لاغری آییننامه 2800 دست یافته و بکمک آنها تاثیر ضریب لاغری عضو مهاربندی در سطح عملکرد سازه ها تحت شتاب نگاشت های حوزه نزدیک تعیین گردیده است.

نظرات ()

مطالعه و ارزیابی رفتار لرزه ای سیستم های مهاربند هم مرکز در نزدیک گسل

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 4

عنوان مقاله :
مطالعه و ارزیابی رفتار لرزه ای سیستم های مهاربند هم مرکز CBF در ساختگاه حوزه نزدیک و دور از گسل
سید ابوطالب خاور ، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش سازه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
احمد نیکنام ، استادیار دانشگاه ، دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده :
مطالعه اثر زلزله های نیرومند سال های گذشته نشان می دهد که شتاب زلزله های نزدیک گسل به دلیل داشتن حرکت ضربه گونه با پریود بلند در ابتدای رکورد (جهت داری) تفاوت های قابل ملاحظه ای با زلزله های دور از گسل دارند. اثر مخرب چنین زلزله هایی با نزدیک شدن زمان اصلی تناوب سازه های به پریود این گونه زلزله افزایش میابد. در این مقاله رفتار خطی و غیر خطی قاب های فولادی با مهاربند هم مرکز CBF در سازه های انتخابی 5 ، 8 و 11 سقف به صورت سه بعدی تحت تاثیر رکورد های زلزله حوزه دور ، میانی و نزدیک به گسل مورد مطالعه و ارزیابی و مقایسه قرار داده می شود. این پژوهش کاملا تایید می نماید که پاسخ ها در برابر رکورد های نزدیک گسل کاملا متفاوت از پاسخ آن در برابر رکورد های دور از گسل می باشد. ضمن اینکه با نزدیک شدن به گسل میزان تغییر مکان و برش پایه به نحو چشمگیری افزایش می یابد و باید تمحیدات ویژه ای در طراحی این چنین سازه هایی اندیشیده شود. 

نظرات ()

توزیع نیروهای داخلی سازه های قاب خمشی فولادی تحت اثر زلزله های حوزه نزدیك

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

فرهاد بهنام فر، استادیار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، تهران 
وحید شریف، دانشجوی دكترای مهندسی زلزله، پژوهشگاه بی نالمللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
چکیده :
پس از زلزله های 95 Northridge و Kobe 94  بسیاری از ساز ه های مدرن دچار تخریب كلی یا آسیب دیدگی جدی شدند كه پس از تحقیقات فراوان قسمت عمده خرابی های ناشی از این دو زلزله به اثرات زلزله های میدان نزدیك نسبت داده شد. از این رو تحقیقات بعدی در جهت شناسایی بهتر اینگونه زلزله قرار گرفت. در این راستا در تحقیق حاضر اثرات زلزله ها ی حوزه نزدیك (Near-Field) بر توزیع نیروهای داخلی در قابهای خمشی فولادی مورد بررسی قرار می گیرد. ساز ه های مورد بررسی سه سازه ۴ و ۸ و ۱۲ طبقه بوده كه ابتدا تحت پالس ساده با پریودهای مختلف و سپس تحت نگاشت زلزله های واقعی قرار گرفته و توزیع نسبت نیاز به ظرفیت در ارتفاع سازه مورد بررسی قرار م یگیرد. نتایج این بررسی حاكی از آن است كه مقدار وتوزیع نیروهای داخلی سازه حساسیت زیادی به نسبت پریود طبیعی سازه به پریود پالس حركت زمین دارد.

نظرات ()

بررسی اثر پارامترهای خاص گسلش و موقعیت مكانی ساختگاه در حوزه نزدیك گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی اثر پارامترهای خاص گسلش و موقعیت مكانی ساختگاه بر مشخصات پالس حوزه نزدیك گسل
محمدرضا قائمقامیان ، دانشیار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
بهنام خلیلی ، دانش آموخته كارشناسی ارشد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
چکیده :
در این مقاله جنبش نیرومند زمین در حوزه نزدیك گسل با در نظرگرفتن توزیع غیر یكنواخت لغزش بر روی صفحه گسل مورد بررسی قرار گرفته است . مناطقی بر روی گسل كه جا به جایی بیشتری نس بت به جا به جایی میانگین دارند به عنوان اسپریتی مشخص شده اند. به این ترتیب حركات زمین در حوزه نزدیك گسل با استفاده از مدل چشمه محدود و توابع تئوری گرین برای محیط نامحدود شبیه سازی شده و نحوه تأثیر هر یك از پارامترهای خاص گسلش، كه معمولاً از آنالیز برگشتی ا مواج دور لرزه ای بدست می آیند، نظیر لغزش ناهمگن (اسپریتی)، میزان لغزش بر روی اسپریتی، زمان فرآیش و سرعت گسیختگی در روی گسل و هم چنین اثر موقعیت مكانی و فاصله ساختگاه نسبت به گسل بر مشخصات پالس حوزه نزدیك گسل به صورت عددی و پارامتریك مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

نظرات ()

ارزیابی اثرات زلزله های نزدیك گسل روی آسیب پذیری پل های بزرگراهی

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 4

غلامرضا قدرتی امیری، استاد، دانشكدة مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
سید محمدمهدی زمردیان، دانش آموختة كارشناسی ارشد، دانشكدة مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
علیرضا تاجیك داوودی، دانشجوی دكترا، دانشكدة مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده :
هدف از این مطالعه، استفاده از یك روش تحلیلی برای تولید منحنی های شكنندگی برای یك پل بزرگراهی در شهر تهران می باشد. به این منظور از مدل سه بعدی اجزای محدود پل، آنالیزهای استاتیكی غیرخطی و تاریخچه زمانی غیرخطی برای تولید منحنی های شكنندگی استفاده شده است. با توجه به ویژگیهای خاص زلزل ه های نز دیك گسل و پدید های مانند جهتداری پیش رونده، در این تحقیق اثرات این گونه زلزله ها روی پل بزرگراهی در مقایسه با زلزله ها ی دور از گسل با استفاده از منحنی های شكنندگی، بررسی شده است. با توجه به هندسه پل و كجی آ ن، برای آنالیز دقیق، پل موردنظر تحت اثر ركوردهای زلزله در جهات مختلف قرار گرفته است. مشاهده شد كه منحنی های شكنندگی به زاویه ورودی، به خصوص در سطوح بالای جنبش زمین ، حساس هستند. در سطوح زمین لرزش بالا مانند 0.1g تفاوت در منحنیهای شكنندگی ناشی از جهات مختلف اعمال شتابنگاشت در برخی زاویه ها تا 2.5 برابر می باشد. همچنین،منحنی های شكنندگی كه بر اساس ركوردهای نزدیك گسل با جهت داری پیش رونده ایجاد شد ه اند، در مقایسه با ركوردهای دور از گسل در یك سطح از جنبش زمین، احتمال فراگذشت بیشتری را از یك حالت حدی خاص نشان می دهند. منحنی های حاصله ناشی از ركوردهای دور از گسل و نزدیك گسل، دارای جهت داری پیش رونده در برخی موارد برای یك سطح جنبش زمین اختلافی 30 درصدی دارند.

نظرات ()

اثر زلزله حوزه نزدیک بر روی سازه های کوتاه و متوسط فلزی

امتیاز : نتیجه : 2 امتیاز توسط 2 نفر مجموع امتیاز : 3

عنوان مقاله :
اثر زلزله حوزه نزدیک بر روی سازه های کوتاه و متوسط فلزی و مقایسه آن با اثر زلزله حوزه دور
مهندس شهاب الدّین سپهری
چکیده :
از دیرباز حرکت های ناگهانی زمین موسوم به زلزله یا زمین لرزه موجب خسارت و تلفات بسیاری گشته است. از همین رو مطالعه در این زمینه سابقه ای دیرینه دارد. میزان خرابی ایجاد شده در اثر وقوع زمین لرزه به عوامل بسیاری ازجمله مکانیزم شکست گسل، فاصله گسل تا محل، نوع خاک و خصوصیات رکورد زلزله شامل محتوای فرکانسی، مدت زمان و دامنه و همچنین به خصوصیات دینامیکی سازه وابسته است . از حدود نیم قرن پیش زمین لرزه ها را برحسب فاصله محل ثبت رکورد تا گسل به دو دسته، زلزله های حوزه نزدیک و حوزه دور تقسیم بندی کرده اند. زلزله های حوزه نزدیک در سالهای اخیر خرابی های بسیاری را ایجاد کرده اند که از جمله آنها میتوان به زمین لرزه های لندرز 1992 ، نورثریچ 1994 ، کوبه 1995 ، تایوان 1999 و در ایران، زلزله بم 2003 که در کشور ما رخ داد و جان حدود 40000 نفر را گرفت اشاره کرد . پس از وقوع زلزله نورثریچ و کوبه، با توجه به خسارات و تلفات ایجاد شده در مناطق شهری که سازه های آنها بر اساس آ یین نامه های لرزه ای مدرن طراحی شده بودند بار دیگر مسئله زلزله های حوزه نزدیک مورد توجه قرار گرفت و مطالعات در این زمینه وسعت بیشتری یافت، که تاثیر آنها را در ویرایش جدید برخی آ یین نامه ها میتوان مشاهده نمود. مطالعه و تحقیقاتی در مورد زلزله های حوزه نزدیک انجام گرفته است. در این مقاله نیز سعی شده است تا اثر زلزله های حوزه نزدیک بر روی سازه های کوتاه و متوسط مورد بررسی قرار گیرد و در پایان با مقایسه نتایج حاصل از اثر این زلزله ها بر روی سازه ها با اثر زلزله حوزه دور نتایج حاصله را مورد تحلیل و بررسی قرار داد .

نظرات ()

معرفی الگوریتم مناسب كنترل فعال برای زلزله های نزدیك گسل در پل ها

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
معرفی الگوریتم مناسب كنترل فعال برای كاهش اثرات ناشی از زلزله های نزدیك گسل در پل های بزرگراه
سید آرش موسوی قاسمی، دانشجوی دكتری سازه، دانشگاه تبریز
عبدالرحیم جلالی، استادیار دانشكده مهندسی عمران، دانشگاه تبریز
سید حسین یثربی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد، واحد تبریز
چکیده :
شتاب حداكثر بالا و پالس سرعت یك مؤلفهای با پریود بلند، از مشخصات اصلی حركت زمین در زلزله های نزدیك گسل میباشد. در این مقاله كاربرد ایده كنترل فعال برای كاهش اثرات ناشی از زلزلههای نزدیك گسل در پلهای مبنای غیر خطی بررسی شده اس ت. در این راستا از شبكههای عصبی مصنوعی و منطق فازی و تلفیق شبكه عصبی مصنوعی و منطق فازی برای طراحی الگوریتم كنترل فعال استفاده شده است. مهمترین مزیت كنترلگر فازی، استحكام ذاتی و توانائی بررسی رفتار غیرخطی سازهها است. منطق فازی استفاده شده در این مقاله مستقیماً از بدست آمده از تعدادی حسگر استفاده میكند. این اطلاعات در طی پروسه فازی سازی به متغیرهای crisp اطلاعات زبان فازی یا توابع عضویت تغییر مییابند. علاوه بر روش منطق فازی در مقاله حاضر از روش شبك ههای عصبی مصنوعی بر اساس الگوریتم پس انتشار خطا نیز استفاده شده است. تحلیل غیر خطی گام به گام در این مقاله با استفاده از روش نیومارك  بتا و با در نظر گرفتن یك مدل هیستیریك دو شاخ های برای تعیین محل مفاصل پلاستیك و نقاط جاری شدن انجام شده است. همچنین برای ارزیابی كارائی الگوریتم كنترل فعال طراحی شده از چند ركورد نزدیك گسل استفاده شده است. این ركورد شامل هفده ملاك مقایسه شده است. ملاكهای ارزیابی به كار رفته به چهار دسته پاسخهای سازهای، LQG ارزیابی میباشد و با روش پاسخهای ساز های نرمالسازی، ابزار كنترل و نیازهای استراژی كنترل تقسیم میشوند. مقایسه نتایج بدست آمده در مورد ملاكهای ارزیابی الگوریتمهای كنترل فعال طراحی شده در این مقاله و روش اولاً تفاوت الگوریتم مناسب برای زلزله نزدیك گسل و دور از گسل را نشان داده و ثانیا" به نظر میرسد ، LQG الگوریتم كنترل فعال طراحی شده با منطق فازی، مناسبترین الگوریتم برای كاهش اثرات ناشی از زلزلههای نزدیك گسل در پ لهای بزرگراه است.

نظرات ()

بررسی رفتار سد های خاكی همگن با پریودهای مختلف در زلزله های حوزه نزدیك گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی رفتار سد های خاكی همگن رسی و ماسه ای با پریودهای مختلف در زلزله های حوزه نزدیك گسل
حبیب شاه نظری، استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
محمد حسن بازیار، استاد دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
حسن نگهدار، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
چکیده :
سازه های با فركانس های مختلف در اثر اعمال زلزله های نزدیك گسل-كه دارای محتوای فركانسی بالایی هستند- رفتار متفاوتی از خود نشان میدهند. در این مقاله رفتار سدهای خاكی همگن رسی و ماسه ای با ارتفاع های ،10 ،  20  40 ، و 60 متر، تحت اثر اعمال مجموعه ای از شتابنگاشت های زلزله های نزدیك گسل مورد بررسی قرار گرفته و نتایج بر حسب ارتفاع، جنس سدها و حداكثر شتاب ثبت شده در تاج سدها در اثر اعمال زلزله های نزدیك گسل بررسی شده است.

نظرات ()

پاسخ لرزه ای سازه شمع و عرشه چنددهانه به تحریکات افقی حوزه نزدیک و دور

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

امیر محمد دواچی عمومی، دانشجوی ارشد سازه های دریایی، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
مصطفی زین الدینی ، دانشیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
چکیده :
کشور ایران به دلیل داشتن خط ساحلی طولانی و داشتن منابع نفتی، احتیاج به احداث اسکله های زیادی دارد. سازه های شمع و عرشه سازه هایی شریانی و بسیار با ارزش برای جابه جایی مواد، کالا و مواد خام است. این سازه های ساحلی هم چنین نقش بسیار مهمی در سیستم حمل و نقل در بعد و پیش از خرابی های طبیعی مانند زلزله و سونامی بازی می کنند . چون ایران کشوری زلزله خیز است، بررسی رفتار سازه شمع و عرشه اهمیت زیادی دارد. این مقاله به مقایسه ضرایب کاهش مقاومت سازه شمع و عرشه چند دهانه تحت زلزله های حوزه نزدیک و دور اختصاص دارد . در این مقاله نخست روابط بسته تحلیلی برای پاسخ دینامیکی غیرخطی یک مدل چند دهانه سازه شمع و عرشه با درنظر گرفتن آثار و تغییر شکل های بزرگ استخراج شده است. سپس سازه تحت دو پالس (پالس عمود بر گسل و پالس در P-Δ غیرخطی هندسی، آثار امتداد گسل)، تعدادی زلزله حوزه نزدیک و زلزله حوزه دور تحلیل است. در این مقاله، آثار سخت شوندگی کرنشی، تغییر ارتفاع عرشه و فاصله از مرکز زلزله روی ضریب کاهش مقاومت بررسی شده است. ضرایب مقاومت به دست آمده با مقادیر کلاسیک آن ها نیز مقایسه شده است.

نظرات ()

تاثیر زلزله های دور و نزدیک گسل بر رفتار دینامیکی یک سد CFR

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

حسن هوشمندان  ، کارشناس ارشد مهندسی عمران – مکانیک خاك و پی
فریدون قدیمی عروس محله ، استادیار دانشگاه علم و صنعت واحد اراك
چکیده :
مقایسه تاریخچه زمانی و محتوای فرکانسی نگاشت های متعدد ثبت شده در زمین لرزه های دور و نزدیک گسل نشان می دهد که ارتعاشات رسیده به نقاط مختلف می تواند وابستگی شدیدی به فاصله از گسل مسبب ، موقعیت قرارگیری نسبت به جهت پیشروی گسلش و مشخصات پارامترهای چشمه داشته باشد. شتابنگاشت های حاصله از حوزه نزدیک، عموما دارای مدت زمان موثر کمتری نسبت به نگاشت های دور از گسل هستند و معمولا از نوع مولفه های فرکانس بالا می باشند. این در حالیست که شتابنگاشتهای ثبت شده در حوزه دور، عموما شامل مولفه های فرکانسی پائینی می باشند . تاریخچه مطالعات رفتار لرزهای سازه های مختلف نشان میدهد در اثر اعمال زلزله های حوزه نزدیک و دور گسل که دارای محتوای فرکانسی مختلفی هستند، رفتار متفاوتی از خود نشان می دهند . باتوجه به اینکه تاکنون چنین مطالعاتی بر روی سدهای سنگریزه ای با رویه بتنی انجام نشده است، در مقاله حاضر به آن پرداخته خواهد شد. بدینمنظور، ابتدا پاسخ های دینامیکی سد گلورد نکا بهعنوان نمونهای از سدهای CFR به زلزله های مختلف حوزه دور و نزدیک بدست آمده و با یکدیگر مقایسه خواهد شد. در ادامه بر اساس نتایج بدستآمده در این تحلیل ها، تفاوت رفتار لرزه ای سدهای سنگریزه ای با رویه بتنی در زلزله های دور و نزدیک گسل آشکار خواهد شد.

نظرات ()

کاهش پراکندگی پاسخ لرزه ای سکو ثابت فلزی در برابر زلزله حوزه نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان :
کاهش پراکندگی پاسخ لرزه ای سکو ثابت فلزی دور از ساحل در برابر زلزله حوزه نزدیک دارای پالس سرعت
محمد زرین ، دانش آموخته کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
بهروز عسگریان ، دانشیار گروه زلزله، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
چکیده :
آنالیز نیاز لرزه ای به عنوان ابزاری مناسب جهت تخمین میانگین فرکانس سالانه تجاوز از یک حد   احتمالاتی اسکالر پیشرفته تغییر  به کار گرفته می شود. در این مقاله، کارایی اندازه شدت  مشخص پارامتر پاسخ مهندسی  در دانشگاه استنفرد پیشنهاد شده است، در تحلیل Cornell و Tothong که توسط  مکان طیفی غیر الاستیک برای سازه سکوی ثابت فلزی  با اندازه شدت اسکالر مرسوم شتاب طیفی الاستیک و متناطر آن تغییر مکان طیفی الاستیک ای تعریف می شود که منجر به پراکندگی کمتر در پاسخ سازه ای برای یک کارامد به عنوان IM نفتی مقایسه می شود. یک شبیه  مشخص شود. در این مقاله، مدل عددی یک سکوی دریایی با توجه به رفتار واقعی آن در نرم افزار IM سطح سازی شده است. سکوی دریایی نمونه با در نظر گرفتن کمانش اعضای مهاربندی و اثرات خستگی کم چرخه مدل سازی شده است. جهت در نظر گرفتن اندرکنش شمع-خاك-سازه، شمع های سکو با مدل سازی خاك اطراف آن بر پایه مدل معادل تیر بر جهت محاسبه پاسخ لایه های OpenSees پی غیر خطی وینکلر مدل سازی شده است. همچنین از قابلیت های خود نرم افزار که یکی از نوین ترین روش ها در تعیین (IDA) خاك استفاده شده است. در تحقیق حاضر، آنالیز دینامیکی غیر خطی افزایشی های گوناگون در نشان دادن مود های Edp ظرفیت سازه می باشد انجام شده است و همچنین بحث مختصری راجع به کارایی معمول در مورد سازه های ساختمانی یعنی ماکزیمم دریفت بین Edp پاسخ مختلف سکو صورت پذیرفته است و نهایتا همان در غالب دو اندازه شدت اشاره شده در بالا برای IDA طبقه ای برای سکوی نمونه فوق انتخاب شده است. سپس، نمودارهای در محدوده ناپایدار دینامیکی IDA مجموعه 40 رکورده حوزه نزدیک دارای پالس سرعت رسم شده اند و پراکندگی نمودارهای تغییر مکان طیفی غیر الاستیک، این اندازه شدت به IM کلی محاسبه شده اند. با توجه به پراکندگی کمتر محاسبه شده برای برای سکوی نمونه مورد نظر پیشنهاد شده است.

نظرات ()

استفاده از آیین نامه نیوزیلند برای اصلاح استاندارد 2800 ایران

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
استفاده از آیین نامه نیوزیلند برای اصلاح استاندارد 2800 ایران به حوزه نزدیک و ویژگی جهت داری زلزله (مقایسه برش پایه با آیین نامه های کانادا، نیوزیلند، استرالیا ، آمریکا و ترکیه)
احمد نیکنام ، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
احسان یوسفی دادرس ، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
از آنجا که بعضا باور بر این است که طیف یراحی استاندارد 2800 ایران شبیه استاندارد نیوزیلند و ترکیه می باشد، این نوشتار بر آن است که با مروری بر این دو آیین نامه و نیز دیگر آیین نامه ها امکان اصلاح استاندارد NZS – 1170.5 که در پریود نیم ثانیه شکل طیفی روی خاک کم عمث محاسبه می گردد مورد بررسی قرار داده شده است. شکل طیفی در این استاندارد از سال 2005 با معرفی کنتورهایی در سراسر کشور به نحوی تغییر کرد که اثر نزدیکی حوزه نزدیک را پوشش می دهد. بخش های شش گانه شکل طیفی استاندارد نیوزیلند با مقادیر نظیر در استاندارد 2800 به تفصیل مورد مقایسه و بحث قرار داده شده است. اثرات جهت داری پیش سوی که پارامتر N(T,R) آنرا در استاندارد نیوزیلند نمایندگی می کند در مناطق با لرزه خیزی خیلی زیاد محاسبه و مورد مقایسه قرار داده شده است. مقایسه هایی مشابه در سطح کمتری با دیگر آیین نامه ها نظیر کانادا ، استرالیا ، ترکیه و ASCE-7-2005 نیز انجام شده است. نتیجه این که استاندارد ایران با هیچ یک از آیین نامه های یاد شده شباهتی آنچنانی در طیف و برش پایه بدلیل اختلاف در فلسفه نظری ندارد. اصلاح استاندارد 2800 باید با ارائه جدولی حاوی ضرایب اصلاحی جهت اعمال اثرات حوزه نزدیک و نیز ویزگی جهت داری پیش سوی زلزله و با استفاده از خبرگی اساتید انجام گیرد.

نظرات ()

اصلاح طیف طراحی آیین نامه 2800 ایران برای نزدیک گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله  :
اصلاح طیف طراحی آیین نامه 2800 ایران برای نزدیک گسل در زلزله های ثبت شده با و بدون اثر جهت داری (مقایسه با UBS-97 و ASCE-7-2005)
احمد نیکنام ، دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت
احسان یوسفی دادرس ، دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت
چکیده :
مناطق پر جمعیت زیادی از ایران را زلزله های حوزه نزدیک با ویژگی جهت داری پیش سوی و جایجائی ماندگار تهدید می کند که می تواند موج خسارات سنگینی شود. علت عمده ان وجود گسل های فعال اطراف تعدادی از شهر های پر جمعیت ایران است. به عنوان نمونه شهر تهران در محاصره گسل های مشا، ری ، کرج و شمال می باشد. از طرف دیگر طیف استاندارد 2800 که بر اساس احتمال فراگذشت ده درصد در پنجاه سال می باشد، عوامل مهم یاد شده را در بر نمیگیرد. مقصود از این نوشتار پیشنهاد اصلاح طیف های موجود برای دربرگیری اثرات حوزه نزدیک به نحوی که بتواند در طراحی ساختمان های با فاصله کمتر از پانزده کیلومتر از امتداد گسل به کار رود. جدول پیشنهادی برای اصلاح طیف های موجود حاصل از تحلیل 58 فقره زلزله های واقعی است که در یک روند احتمالاتی با استفاده از سه رابطه کاهندگی مشهور بدست امده است. نتایج که با متوسط گیری تعداد کافی از ساختگاه های حوزه نزدیک (15 کیلومتری) محاسبه شده با مقادیر نظیر در آیین نامه های UBC-97 و ASCE-7-2005 برای درک چگونگی تفسیر اختلافات مقایسه شده است. به امید آنکه این گام کوچک بتواند راهگشایی باشد که در اینده طیف های استاندارد ایران قابلیت جوابگویی دقیق از مسائل حوزه نزدیک زلزله باشد به طوری که در صورت رخداد چنین زلزله هایی شاهد کمترین آسیب باشیم.

نظرات ()

ارزیابی رفتار دینامیكی سد خاكی مارون در برابر زلزله های حوزه نزدیك و حوزه دور

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان :
محمد داوودی ، استادیار، پژوهشكده ژئوتكنیك لرزه ای، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
رضا فیضی ، دانشجوی كارشناسی ارشد، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
نوید هادیانی ، دانشجوی دكترا، دانشكده عمران واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده :
یكی از مباحث مهم مهندسی زلزله در دهه های اخیر، بحث اثر چهت پذیری پیشرونده در جلوی جبهه گسیختگی گسل و تفاوت در ویژگیها و خصوصیات ناشی از این اثر در نگاشت های ثبت شده در نزدیك گسل می باشد. از خصوصیات متفاوت نگاشت های حوزه نزدیك می توان به محتوای فركانسی بالا، پالس پریود بلند در تاریخچه زمانی سرعت، نسبت بزرگ تر حداكثر سرعت به حداكثر شتاب اشاره كرد. بدلیل تفاوت این ویژگیها در زلزله های حوزه نزدیك، مطالعات بسیاری برای ارزیابی رفتار سازه های مختلف در برابر این خصوصیات انجام شده است. با وجود این مطالعات ابهامات بسیاری وجود دارد كه به آنها پاسخ روشنی داده نشده است. از طرف دیگر مطالعات انجام شده در رابطه با اثر این ویژگیها بر پاسخ دینامیكی ابنیه های ژئوتكنیكی علی الخصوص سدهای خاكی بسیار اندك می باشد. در مقاله حاضر، رفتار دینامیكی سد خاكی مارون همانند بزرگنمایی شتاب، تغییر مكان ماندگار افقی در ارتفاع سد و نشست تاج سد در معرض شتابنگاشتهای مختلف حوزه نزدیك و حوزه دور ارزیابی شده است. بطور كلی نتایج حاصل از این آنالیزها نشان می دهد، سد مارون در برابر نگاشت های حوزه نزدیك دارای پاسخ بحرانی تری می باشد و ضریب اطمینان پایداری سد در برابر نگاشت های دارای پالس جهت پذیری پیشرونده پایین تر از نگاشت های حوزه دور می باشد. همچنین نشان داده شده است كه پریود پالس غالب و نسبت حداكثر سرعت به حداكثر شتاب، دو پارامتر بسیار مهمی می باشند كه پاسخ سد حساسیت زیادی به آنها دارد.

نظرات ()

بررسی اثرات زلزله های نزدیك گسل بر روی سازه های مهندسی

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

حبیب شاه نظری ، استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
حسن نگهدار  ، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
ایمان نوری دلاور ، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
چکیده :
در این مقاله، به بررسی رفتار ساز ههای مهندسی در زلزلههای نزدیك گسل پرداخته میشود. با توجه به دادههای موجود و نشان دادن اثرات عوامل و پارامترهای مختلف بر پارامترهای كلیدی حركات زمین در زلزله های حوزه نزدیك گسل، به مقایسه رفتار سازه های مهندسی از جمله پل، ساختمان و سدهای خاكی در زلزلههای نزدیك گسل با زلزله های دور از گسل پرداخته شده است. نتایج بدست آمده نشانگر رفتار مشابه انواع سازه های با پریودهای یكسان در حوزه دور و نزدیك م یباشد.

نظرات ()

توزیع انرژی در طبقات قاب فولادی مهاربندی هم مركز تحت نگاشت حوزه دور و نزدیك

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
توزیع انرژی در طبقات قابهای فولادی مهاربندی هم مركز تحت نگاشتهای حوزه دور و نزدیك
نویسندگان :
غلامرضا عبداله زاده ، استادیار دانشكده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
اردلان آل هاشم ، دانشجوی كارشناسی ارشد سازه دانشگاه شمال- آمل
چکیده :
پژوهش های مختلف نشان میدهند كه اثرات مخرب زلزله بسیار متأثر از انرژی لرزه ای رسیده به سازه در طول زمان زلزله است كه پیشبینی آن با طیف پاسخ غیرخطی مقاومت و یا حتی تغییر شكل به طور كامل مقدور نمیباشد. با بررسی های صورت گرفته مشخص شد كه مفاهیم انرژی قادر است تقریباً تمامی پارامترهای مؤثر در رفتار لرزه ای سازه ها را توجیه نماید. لذا در چند دهه ی اخیر ایده مطلوب توازن انرژی از طریق بهینه سازی توزیع خسارت در سازه مورد توجه قرار گرفته و در حال گسترش میباشد. از طرفی چون سازه ها تحت اثر زمین لرزه های مخرب وارد مرحله غیرارتجاعی میشوند، لذا مطالعه ی رفتار غیرارتجاعی سازه ها تحت اثر این زمین لرزهها نیز ضروری به نظر میرسد. هدف از این مطالعه، بررسی نحوه توزیع خسارت، جابجایی نسبی و انرژی هیسترزیس در طبقات ساختمانهای فولادی بادبندی طراحی شده، بر مبنای آییننامهی طراحی ساختمانها در برابر زلزله (استاندارد 2800 ویرایش سوم) میباشد. نتایج بدست آمده حاكی از آنست كه حداكثر نیاز تغییر مكان نسبی طبقات و سهم انرژی هیسترزیس از كل انرژی ورودی به سازه ها تحت ركوردهای حوزه نزدیك نسبت به حوزه دور به ترتیب به بیش از دو و سه برابر افزایش یافته و علیرغم توزیع یكنواخت مقاومت در ارتفاع قابها، نمودارهای توزیع انرژی هیسترزیس و خسارت یكنواخت نبوده و تمركز انرژی و خسارت در طبقه اول قابها را نشان میدهد كه با افزایش تعداد طبقات قابها از شدت این تمركز كاسته شده و توزیع یكنواخت تری از این انرژی در طبقات مشاهده می شود.

نظرات ()

بررسی رفتار قاب میراگر پشت بام در ساختمان مهاربندی شده تحت زلزله حوزة نزدیک و دور

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی رفتار قاب میراگر پشت بام در ساختمانهای مهاربندی شده تحت زلزله های حوزة نزدیک و دور
نویسندگان :
علی اکبر یحیی آبادی ، دانشجوی دکتری، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
سید مهدی زهرائی ، دانشیار دانشکده فنی عمران، قطب علمی مهندسی و مدیریت زیرساختها، دانشگاه تهران
چکیده :
سالهاست که از میراگر جرمی تنظیم شده به عنوان روشی مؤثر برای کاهش ارتعاشات ناشی از باد و زلزله در ساختمانهای بلند استفاده میشود. در این مقاله عملكرد قابهای مهاربندی شده با میراگر جرمی تنظیم شده پشت بام مورد بررسی قرار گرفته است. بدین منظور پاسخ لرزهای خطی و غیرخطی شش ساختمان با مهاربند 5 و 01 طبقه تحت اثر زلزله های حوزة نزدیک و دور مطالعه شده است. نتایج این تحقیق ، هم محور فولادی با 3 نشان میدهد که استفاده از قاب میراگر پشت بام، پاسخ لرزهای ساختمانهای با پریود کوتاه را بیشتر از ساختمانهای با پریود متوسط و بلند کاهش میدهد. استفاده از این قاب در ساختمانهای سه طبقه سبب کاهش 01 تا 11 در صدی تغییرمكان بام در زلزله های مختلف شده است. بر اساس بررسی های انجام شده در این پژوهش، قاب میراگر جرمی تنظیم شدة پشت بام در صورتی که از شتاب نگاشت ویژة ساختگاه مناسبی برای طراحی آن استفاده شود؛ سبب کاهش پاسخ لرزه ای تحت زلزلههای حوزه نزدیک و دور خواهد شد.

نظرات ()

بررسی عملکرد قابهای خمشی فولادی در سازه های بلند در حوزه نزدیک به گسل

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

محسن تهرانی زاده ، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست - دانشگاه صنعتی امیرکبیر
حامد موحد، دانش آموخته کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست - دانشگاه صنعتی امیرکبیر
چکیده :
در این مقاله عملکرد قابهای خمشی فولادی در سازههای بلند در حوزه نزدیک به گسل مورد ارزیابی قرار گرفته است. بدین منظور۲۸۰۰ و _ قاب های خمشی ۱۵ و ۲۰ طبقه فولادی با شکلپذیریهای معمولی، متوسط و ویژه توسط ضوابط لرزهای موجود در آییننامههای ۳ طرح و اجرای ساختمانهای فولادی (مبحث دهم) طراحی شده است. تحلیل استاتیکی غیرخطی ۱ برای تعیین پارامترهای عملکردی و ظرفیت دورانی اتصالات، و تحلیل دینامیکی تاریخچهزمانی غیرخطی به جهت تعیین سطوح عملکرد و میزان تغییرشکل اعضای سازهای، تحت اثر زمینلرزههای حوزه دور و نزدیک، بر روی مدلهای طرح شده انجام شده است. ماکزیممهای تغییرمکان طبقات، دریفت طبقات، تغییرمکان بام و برش پایه به نمایش درآمدهاند. همچنین رفتار قابهای خمشی با شکلپذیریهای مختلف با یکدیگر مقایسه شده و مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج تحلیلها حاکی از آن است که تحت اثر زمینلرزههای حوزه نزدیک با پالس سرعت، با افزایش ظرفیت مقاطع و اتصالات بهمنظور کاهش تغییرشکلهای اعضا و اتصالات، عملکرد بهتری در رفتار قابهای خمشی فولادی بلند مشاهده میشود.

نظرات ()

بررسی رفتار مهاربند زانویی تحت اثر زلزله حوزه نزدیک گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

محمد حقایق
جعفر عسگری مارنانی 
محمد صادق روحانی منش
احمد حقایق
چکیده :
تفاوت زلزله های حوزه نزدیک گسل با زلزله های حوزه دور از گسل امری طبیعی است. تجربه زلزله های گذشته نشان داده است که سازه های مهندسی ساخته شده در مجاورت گسل در طی زلزله های شدید ، دچار آسیب های جدی شده اند. در سال های اخیر پیشرفت های حاصله در انواع تحلیل های غیر خطی لرزه ای موجب شده است تا مهندسین برآوردی منطقی از رفتار غیر خطی سازه ها تحت اثر زلزله داشته باشند. در این میان استفاده از مهاربند ها جهت تأمین شکل پذیری و سختی لازم رشد چشمگیری کرده است. مهاربند زانویی یک سیستم جدید استهلاک انرژی در قاب های فولادی است که ترکیبی از شکل پذیری و سختی جانبی بسیار خوبی را فراهم می کند.

 

نظرات ()

اثر ساختگاه و فاصله بر شکل تاریخچه زمانی حرکت زمین و پاسخ سازه

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

محمد رضا تابش پور
چکیده :
هرچند ماهیت زلزله دارای پیچیدگی بسیار می باشد، اما قوانین زیادی نیز بر جنبه های مختلف این پدیده طبیعی حاکم می باشد. شناخت این قوانین به منظور رویارویی مناسب با این پدیده طبیعی، دارای اهمیت زیادی می باشد. انواع امواج ایجاد شده ، انتشار آنها تا محل سازه ، شکل تاریخچه رکورد شتاب، اثر ساختگاه بر آن ، تأثیر فاصله محل زندگی تا محل سازه، همگی جزء مسائل اساسی در این زمینه می باشد. در این مقاله به اختصار و به طور کیفی به این مسائل پرداخته و نکات مهمی که باید مورد توجه طراحان سازه قرار گیرد، ارائه شده است.  

نظرات ()

بررسی عملکرد و اتلاف انرژی غیرخطی در قاب های شورن معکوس

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 4

عنوان مقاله :
بررسی عملکرد و اتلاف انرژی غیرخطی در قاب های شورن معکوس به همراه مهاربند کمانش ناپذیر با استفاده از تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی تحت رکورد زلزله های نزدیک گسل
محمدرضا بزرگ علی آبادی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته عمران سازه دانشگاه علوم و فنون مازندران
جواد واثقی امیری ، دانشیار دانشگاه صنعتی بابل
چکیده :
این مطالعه به منظور بررسی عملکرد لرزه ای مهاربندهای کمانش ناپذیر تحت زلزله های نزدیک گسل انجام شده است. در این مطالعه به بررسی سطوح عملکرد و اتلاف انرژی غیرخطی در این مهاربندها می پردازیم. قاب های مورد تحلیل شامل قاب های خمشی و ساده 10 طبقه با آرایش (مهاربند شورن معکوس) Λ  می باشد. مهاربندها از جنس معمولی و کمانش ناپذیر انتخاب شده اند و به منظور بررسی عملکرد این دو نوع مهاربند به مقایسه آن ها با یکدیگر می پردازیم. به منظور بررسی عملکرد این مهاربندها از تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی که دقیق ترین روش تحلیل می باشد، استفاده شده است. این تحلیل توسط نرم افزار PERFORM 3D که یکی از نرم افزارهای قدرتمند در زمینه تحلیل های غیرخطی می باشد، انجام شده است. در پایان می توان نتیجه گرفت که مهاربندهای کمانش ناپذیر رفتار لرزه ای مناسب تری نسبت به مهاربندهای معمولی داشته و این مهاربندها قادر به تحمل بارهای لرزه ای تا آخرین مرحله اعمال بارگذاری تحت رکوردهای زلزله های نزدیک گسل می باشند.

نظرات ()

تبلیغات

عکس و فیلم ویژه

پیام مدیر

به پایگاه اطلاعات مهندسی عمران خوش آمدید! برای استفاده از مطالب سایت عضو شوید، براي مشاهده ي بهتر سايت از مرورگر اينترنت mozilla firefox استفاده فرماييد ارائه دهنده مقالات مرجع مهندسی عمران، لطفا در هنگام کپی برداری ، مطالب را به نقل از این سایت ذکر کنید.

جستجو


آمار سایت

آمار


آمار کاربران
تعداد اعضا : 1404

کاربران آنلاین

کدهای اختصاصی

آمار بازدید

حامیان سایت

RSS


Powered By
Rozblog.Com

Translate : Tem98.Ir

مطالب تصادفی

نظرسنجی

چه مقطع و گرایشی از رشته عمران هستید؟
کنفرانس ها و همایش ها

آخرین کنفرانس ها و همایش ها