close
تبلیغات در اینترنت
پایگاه اطلاعات مهندسی عمران - 34
دنبال کردن مطالب از طریق فید RSS دنبال کردن مطالب از طریق تویتر

تبلیغات

اطلاعات کاربری


عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

موضوعات

پیوند ها

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

آخرین ارسال های انجمن


پاسخ لرزه ای سازه شمع و عرشه چنددهانه به تحریکات افقی حوزه نزدیک و دور

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

امیر محمد دواچی عمومی، دانشجوی ارشد سازه های دریایی، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
مصطفی زین الدینی ، دانشیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
چکیده :
کشور ایران به دلیل داشتن خط ساحلی طولانی و داشتن منابع نفتی، احتیاج به احداث اسکله های زیادی دارد. سازه های شمع و عرشه سازه هایی شریانی و بسیار با ارزش برای جابه جایی مواد، کالا و مواد خام است. این سازه های ساحلی هم چنین نقش بسیار مهمی در سیستم حمل و نقل در بعد و پیش از خرابی های طبیعی مانند زلزله و سونامی بازی می کنند . چون ایران کشوری زلزله خیز است، بررسی رفتار سازه شمع و عرشه اهمیت زیادی دارد. این مقاله به مقایسه ضرایب کاهش مقاومت سازه شمع و عرشه چند دهانه تحت زلزله های حوزه نزدیک و دور اختصاص دارد . در این مقاله نخست روابط بسته تحلیلی برای پاسخ دینامیکی غیرخطی یک مدل چند دهانه سازه شمع و عرشه با درنظر گرفتن آثار و تغییر شکل های بزرگ استخراج شده است. سپس سازه تحت دو پالس (پالس عمود بر گسل و پالس در P-Δ غیرخطی هندسی، آثار امتداد گسل)، تعدادی زلزله حوزه نزدیک و زلزله حوزه دور تحلیل است. در این مقاله، آثار سخت شوندگی کرنشی، تغییر ارتفاع عرشه و فاصله از مرکز زلزله روی ضریب کاهش مقاومت بررسی شده است. ضرایب مقاومت به دست آمده با مقادیر کلاسیک آن ها نیز مقایسه شده است.

نظرات ()

تاثیر زلزله های دور و نزدیک گسل بر رفتار دینامیکی یک سد CFR

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

حسن هوشمندان  ، کارشناس ارشد مهندسی عمران – مکانیک خاك و پی
فریدون قدیمی عروس محله ، استادیار دانشگاه علم و صنعت واحد اراك
چکیده :
مقایسه تاریخچه زمانی و محتوای فرکانسی نگاشت های متعدد ثبت شده در زمین لرزه های دور و نزدیک گسل نشان می دهد که ارتعاشات رسیده به نقاط مختلف می تواند وابستگی شدیدی به فاصله از گسل مسبب ، موقعیت قرارگیری نسبت به جهت پیشروی گسلش و مشخصات پارامترهای چشمه داشته باشد. شتابنگاشت های حاصله از حوزه نزدیک، عموما دارای مدت زمان موثر کمتری نسبت به نگاشت های دور از گسل هستند و معمولا از نوع مولفه های فرکانس بالا می باشند. این در حالیست که شتابنگاشتهای ثبت شده در حوزه دور، عموما شامل مولفه های فرکانسی پائینی می باشند . تاریخچه مطالعات رفتار لرزهای سازه های مختلف نشان میدهد در اثر اعمال زلزله های حوزه نزدیک و دور گسل که دارای محتوای فرکانسی مختلفی هستند، رفتار متفاوتی از خود نشان می دهند . باتوجه به اینکه تاکنون چنین مطالعاتی بر روی سدهای سنگریزه ای با رویه بتنی انجام نشده است، در مقاله حاضر به آن پرداخته خواهد شد. بدینمنظور، ابتدا پاسخ های دینامیکی سد گلورد نکا بهعنوان نمونهای از سدهای CFR به زلزله های مختلف حوزه دور و نزدیک بدست آمده و با یکدیگر مقایسه خواهد شد. در ادامه بر اساس نتایج بدستآمده در این تحلیل ها، تفاوت رفتار لرزه ای سدهای سنگریزه ای با رویه بتنی در زلزله های دور و نزدیک گسل آشکار خواهد شد.

نظرات ()

کاهش پراکندگی پاسخ لرزه ای سکو ثابت فلزی در برابر زلزله حوزه نزدیک

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان :
کاهش پراکندگی پاسخ لرزه ای سکو ثابت فلزی دور از ساحل در برابر زلزله حوزه نزدیک دارای پالس سرعت
محمد زرین ، دانش آموخته کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
بهروز عسگریان ، دانشیار گروه زلزله، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
چکیده :
آنالیز نیاز لرزه ای به عنوان ابزاری مناسب جهت تخمین میانگین فرکانس سالانه تجاوز از یک حد   احتمالاتی اسکالر پیشرفته تغییر  به کار گرفته می شود. در این مقاله، کارایی اندازه شدت  مشخص پارامتر پاسخ مهندسی  در دانشگاه استنفرد پیشنهاد شده است، در تحلیل Cornell و Tothong که توسط  مکان طیفی غیر الاستیک برای سازه سکوی ثابت فلزی  با اندازه شدت اسکالر مرسوم شتاب طیفی الاستیک و متناطر آن تغییر مکان طیفی الاستیک ای تعریف می شود که منجر به پراکندگی کمتر در پاسخ سازه ای برای یک کارامد به عنوان IM نفتی مقایسه می شود. یک شبیه  مشخص شود. در این مقاله، مدل عددی یک سکوی دریایی با توجه به رفتار واقعی آن در نرم افزار IM سطح سازی شده است. سکوی دریایی نمونه با در نظر گرفتن کمانش اعضای مهاربندی و اثرات خستگی کم چرخه مدل سازی شده است. جهت در نظر گرفتن اندرکنش شمع-خاك-سازه، شمع های سکو با مدل سازی خاك اطراف آن بر پایه مدل معادل تیر بر جهت محاسبه پاسخ لایه های OpenSees پی غیر خطی وینکلر مدل سازی شده است. همچنین از قابلیت های خود نرم افزار که یکی از نوین ترین روش ها در تعیین (IDA) خاك استفاده شده است. در تحقیق حاضر، آنالیز دینامیکی غیر خطی افزایشی های گوناگون در نشان دادن مود های Edp ظرفیت سازه می باشد انجام شده است و همچنین بحث مختصری راجع به کارایی معمول در مورد سازه های ساختمانی یعنی ماکزیمم دریفت بین Edp پاسخ مختلف سکو صورت پذیرفته است و نهایتا همان در غالب دو اندازه شدت اشاره شده در بالا برای IDA طبقه ای برای سکوی نمونه فوق انتخاب شده است. سپس، نمودارهای در محدوده ناپایدار دینامیکی IDA مجموعه 40 رکورده حوزه نزدیک دارای پالس سرعت رسم شده اند و پراکندگی نمودارهای تغییر مکان طیفی غیر الاستیک، این اندازه شدت به IM کلی محاسبه شده اند. با توجه به پراکندگی کمتر محاسبه شده برای برای سکوی نمونه مورد نظر پیشنهاد شده است.

نظرات ()

استفاده از آیین نامه نیوزیلند برای اصلاح استاندارد 2800 ایران

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
استفاده از آیین نامه نیوزیلند برای اصلاح استاندارد 2800 ایران به حوزه نزدیک و ویژگی جهت داری زلزله (مقایسه برش پایه با آیین نامه های کانادا، نیوزیلند، استرالیا ، آمریکا و ترکیه)
احمد نیکنام ، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
احسان یوسفی دادرس ، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران
از آنجا که بعضا باور بر این است که طیف یراحی استاندارد 2800 ایران شبیه استاندارد نیوزیلند و ترکیه می باشد، این نوشتار بر آن است که با مروری بر این دو آیین نامه و نیز دیگر آیین نامه ها امکان اصلاح استاندارد NZS – 1170.5 که در پریود نیم ثانیه شکل طیفی روی خاک کم عمث محاسبه می گردد مورد بررسی قرار داده شده است. شکل طیفی در این استاندارد از سال 2005 با معرفی کنتورهایی در سراسر کشور به نحوی تغییر کرد که اثر نزدیکی حوزه نزدیک را پوشش می دهد. بخش های شش گانه شکل طیفی استاندارد نیوزیلند با مقادیر نظیر در استاندارد 2800 به تفصیل مورد مقایسه و بحث قرار داده شده است. اثرات جهت داری پیش سوی که پارامتر N(T,R) آنرا در استاندارد نیوزیلند نمایندگی می کند در مناطق با لرزه خیزی خیلی زیاد محاسبه و مورد مقایسه قرار داده شده است. مقایسه هایی مشابه در سطح کمتری با دیگر آیین نامه ها نظیر کانادا ، استرالیا ، ترکیه و ASCE-7-2005 نیز انجام شده است. نتیجه این که استاندارد ایران با هیچ یک از آیین نامه های یاد شده شباهتی آنچنانی در طیف و برش پایه بدلیل اختلاف در فلسفه نظری ندارد. اصلاح استاندارد 2800 باید با ارائه جدولی حاوی ضرایب اصلاحی جهت اعمال اثرات حوزه نزدیک و نیز ویزگی جهت داری پیش سوی زلزله و با استفاده از خبرگی اساتید انجام گیرد.

نظرات ()

اصلاح طیف طراحی آیین نامه 2800 ایران برای نزدیک گسل

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله  :
اصلاح طیف طراحی آیین نامه 2800 ایران برای نزدیک گسل در زلزله های ثبت شده با و بدون اثر جهت داری (مقایسه با UBS-97 و ASCE-7-2005)
احمد نیکنام ، دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت
احسان یوسفی دادرس ، دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت
چکیده :
مناطق پر جمعیت زیادی از ایران را زلزله های حوزه نزدیک با ویژگی جهت داری پیش سوی و جایجائی ماندگار تهدید می کند که می تواند موج خسارات سنگینی شود. علت عمده ان وجود گسل های فعال اطراف تعدادی از شهر های پر جمعیت ایران است. به عنوان نمونه شهر تهران در محاصره گسل های مشا، ری ، کرج و شمال می باشد. از طرف دیگر طیف استاندارد 2800 که بر اساس احتمال فراگذشت ده درصد در پنجاه سال می باشد، عوامل مهم یاد شده را در بر نمیگیرد. مقصود از این نوشتار پیشنهاد اصلاح طیف های موجود برای دربرگیری اثرات حوزه نزدیک به نحوی که بتواند در طراحی ساختمان های با فاصله کمتر از پانزده کیلومتر از امتداد گسل به کار رود. جدول پیشنهادی برای اصلاح طیف های موجود حاصل از تحلیل 58 فقره زلزله های واقعی است که در یک روند احتمالاتی با استفاده از سه رابطه کاهندگی مشهور بدست امده است. نتایج که با متوسط گیری تعداد کافی از ساختگاه های حوزه نزدیک (15 کیلومتری) محاسبه شده با مقادیر نظیر در آیین نامه های UBC-97 و ASCE-7-2005 برای درک چگونگی تفسیر اختلافات مقایسه شده است. به امید آنکه این گام کوچک بتواند راهگشایی باشد که در اینده طیف های استاندارد ایران قابلیت جوابگویی دقیق از مسائل حوزه نزدیک زلزله باشد به طوری که در صورت رخداد چنین زلزله هایی شاهد کمترین آسیب باشیم.

نظرات ()

ارزیابی رفتار دینامیكی سد خاكی مارون در برابر زلزله های حوزه نزدیك و حوزه دور

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

نویسندگان :
محمد داوودی ، استادیار، پژوهشكده ژئوتكنیك لرزه ای، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
رضا فیضی ، دانشجوی كارشناسی ارشد، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
نوید هادیانی ، دانشجوی دكترا، دانشكده عمران واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده :
یكی از مباحث مهم مهندسی زلزله در دهه های اخیر، بحث اثر چهت پذیری پیشرونده در جلوی جبهه گسیختگی گسل و تفاوت در ویژگیها و خصوصیات ناشی از این اثر در نگاشت های ثبت شده در نزدیك گسل می باشد. از خصوصیات متفاوت نگاشت های حوزه نزدیك می توان به محتوای فركانسی بالا، پالس پریود بلند در تاریخچه زمانی سرعت، نسبت بزرگ تر حداكثر سرعت به حداكثر شتاب اشاره كرد. بدلیل تفاوت این ویژگیها در زلزله های حوزه نزدیك، مطالعات بسیاری برای ارزیابی رفتار سازه های مختلف در برابر این خصوصیات انجام شده است. با وجود این مطالعات ابهامات بسیاری وجود دارد كه به آنها پاسخ روشنی داده نشده است. از طرف دیگر مطالعات انجام شده در رابطه با اثر این ویژگیها بر پاسخ دینامیكی ابنیه های ژئوتكنیكی علی الخصوص سدهای خاكی بسیار اندك می باشد. در مقاله حاضر، رفتار دینامیكی سد خاكی مارون همانند بزرگنمایی شتاب، تغییر مكان ماندگار افقی در ارتفاع سد و نشست تاج سد در معرض شتابنگاشتهای مختلف حوزه نزدیك و حوزه دور ارزیابی شده است. بطور كلی نتایج حاصل از این آنالیزها نشان می دهد، سد مارون در برابر نگاشت های حوزه نزدیك دارای پاسخ بحرانی تری می باشد و ضریب اطمینان پایداری سد در برابر نگاشت های دارای پالس جهت پذیری پیشرونده پایین تر از نگاشت های حوزه دور می باشد. همچنین نشان داده شده است كه پریود پالس غالب و نسبت حداكثر سرعت به حداكثر شتاب، دو پارامتر بسیار مهمی می باشند كه پاسخ سد حساسیت زیادی به آنها دارد.

نظرات ()

بررسی اثرات زلزله های نزدیك گسل بر روی سازه های مهندسی

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

حبیب شاه نظری ، استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
حسن نگهدار  ، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
ایمان نوری دلاور ، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشكده عمران
چکیده :
در این مقاله، به بررسی رفتار ساز ههای مهندسی در زلزلههای نزدیك گسل پرداخته میشود. با توجه به دادههای موجود و نشان دادن اثرات عوامل و پارامترهای مختلف بر پارامترهای كلیدی حركات زمین در زلزله های حوزه نزدیك گسل، به مقایسه رفتار سازه های مهندسی از جمله پل، ساختمان و سدهای خاكی در زلزلههای نزدیك گسل با زلزله های دور از گسل پرداخته شده است. نتایج بدست آمده نشانگر رفتار مشابه انواع سازه های با پریودهای یكسان در حوزه دور و نزدیك م یباشد.

نظرات ()

توزیع انرژی در طبقات قاب فولادی مهاربندی هم مركز تحت نگاشت حوزه دور و نزدیك

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
توزیع انرژی در طبقات قابهای فولادی مهاربندی هم مركز تحت نگاشتهای حوزه دور و نزدیك
نویسندگان :
غلامرضا عبداله زاده ، استادیار دانشكده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
اردلان آل هاشم ، دانشجوی كارشناسی ارشد سازه دانشگاه شمال- آمل
چکیده :
پژوهش های مختلف نشان میدهند كه اثرات مخرب زلزله بسیار متأثر از انرژی لرزه ای رسیده به سازه در طول زمان زلزله است كه پیشبینی آن با طیف پاسخ غیرخطی مقاومت و یا حتی تغییر شكل به طور كامل مقدور نمیباشد. با بررسی های صورت گرفته مشخص شد كه مفاهیم انرژی قادر است تقریباً تمامی پارامترهای مؤثر در رفتار لرزه ای سازه ها را توجیه نماید. لذا در چند دهه ی اخیر ایده مطلوب توازن انرژی از طریق بهینه سازی توزیع خسارت در سازه مورد توجه قرار گرفته و در حال گسترش میباشد. از طرفی چون سازه ها تحت اثر زمین لرزه های مخرب وارد مرحله غیرارتجاعی میشوند، لذا مطالعه ی رفتار غیرارتجاعی سازه ها تحت اثر این زمین لرزهها نیز ضروری به نظر میرسد. هدف از این مطالعه، بررسی نحوه توزیع خسارت، جابجایی نسبی و انرژی هیسترزیس در طبقات ساختمانهای فولادی بادبندی طراحی شده، بر مبنای آییننامهی طراحی ساختمانها در برابر زلزله (استاندارد 2800 ویرایش سوم) میباشد. نتایج بدست آمده حاكی از آنست كه حداكثر نیاز تغییر مكان نسبی طبقات و سهم انرژی هیسترزیس از كل انرژی ورودی به سازه ها تحت ركوردهای حوزه نزدیك نسبت به حوزه دور به ترتیب به بیش از دو و سه برابر افزایش یافته و علیرغم توزیع یكنواخت مقاومت در ارتفاع قابها، نمودارهای توزیع انرژی هیسترزیس و خسارت یكنواخت نبوده و تمركز انرژی و خسارت در طبقه اول قابها را نشان میدهد كه با افزایش تعداد طبقات قابها از شدت این تمركز كاسته شده و توزیع یكنواخت تری از این انرژی در طبقات مشاهده می شود.

نظرات ()

بررسی رفتار قاب میراگر پشت بام در ساختمان مهاربندی شده تحت زلزله حوزة نزدیک و دور

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

عنوان مقاله :
بررسی رفتار قاب میراگر پشت بام در ساختمانهای مهاربندی شده تحت زلزله های حوزة نزدیک و دور
نویسندگان :
علی اکبر یحیی آبادی ، دانشجوی دکتری، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
سید مهدی زهرائی ، دانشیار دانشکده فنی عمران، قطب علمی مهندسی و مدیریت زیرساختها، دانشگاه تهران
چکیده :
سالهاست که از میراگر جرمی تنظیم شده به عنوان روشی مؤثر برای کاهش ارتعاشات ناشی از باد و زلزله در ساختمانهای بلند استفاده میشود. در این مقاله عملكرد قابهای مهاربندی شده با میراگر جرمی تنظیم شده پشت بام مورد بررسی قرار گرفته است. بدین منظور پاسخ لرزهای خطی و غیرخطی شش ساختمان با مهاربند 5 و 01 طبقه تحت اثر زلزله های حوزة نزدیک و دور مطالعه شده است. نتایج این تحقیق ، هم محور فولادی با 3 نشان میدهد که استفاده از قاب میراگر پشت بام، پاسخ لرزهای ساختمانهای با پریود کوتاه را بیشتر از ساختمانهای با پریود متوسط و بلند کاهش میدهد. استفاده از این قاب در ساختمانهای سه طبقه سبب کاهش 01 تا 11 در صدی تغییرمكان بام در زلزله های مختلف شده است. بر اساس بررسی های انجام شده در این پژوهش، قاب میراگر جرمی تنظیم شدة پشت بام در صورتی که از شتاب نگاشت ویژة ساختگاه مناسبی برای طراحی آن استفاده شود؛ سبب کاهش پاسخ لرزه ای تحت زلزلههای حوزه نزدیک و دور خواهد شد.

نظرات ()

صفحات سایت

تعداد صفحات : 35


تبلیغات

عکس و فیلم ویژه

پیام مدیر

به پایگاه اطلاعات مهندسی عمران خوش آمدید! برای استفاده از مطالب سایت عضو شوید، براي مشاهده ي بهتر سايت از مرورگر اينترنت mozilla firefox استفاده فرماييد ارائه دهنده مقالات مرجع مهندسی عمران، لطفا در هنگام کپی برداری ، مطالب را به نقل از این سایت ذکر کنید.

جستجو


آمار سایت

آمار


آمار کاربران
تعداد اعضا : 1403

کاربران آنلاین

کدهای اختصاصی

آمار بازدید

حامیان سایت

RSS


Powered By
Rozblog.Com

Translate : Tem98.Ir

مطالب تصادفی

نظرسنجی

چه مقطع و گرایشی از رشته عمران هستید؟
کنفرانس ها و همایش ها

آخرین کنفرانس ها و همایش ها